Zatímco jména většiny soudních znalců veřejnost nezná, jméno Radka Matlacha bylo ve své době hojně skloňované. Vypracoval například posudek v případu vražd spáchaných Petrem Kramným, který byl odsouzen za vraždu manželky a dcery na 28 let. Kvůli tomuto posudku následně skončil před soudem.

Podle obžaloby znalci porušili zákon svým znaleckým posudkem ve prospěch Petra Kramného, který byl odsouzen k osmadvaceti rokům žaláře. Kramný podle pravomocného verdiktu v létě 2013 během rodinné dovolené v Egyptě elektrickým proudem zabil svou manželku a dceru.

„Uváděli jednostranné, protichůdné, zavádějící a smyšlené skutečnosti, které neměly oporu ve skutkových zjištěních, výsledcích pitvy ani odborných poznatcích současné lékařské vědy. Jiné významné skutečnosti naopak neuvedli vůbec, a to ve snaze zpochybnit dříve zjištěné skutečnosti, celé dokazování znepřehlednit a ovlivnit tak výsledné rozhodnutí soudu ve prospěch obžalovaného,“ zaznělo v rozsudku.

Radek Matlach zemřel podle Spolku Šalamoun v rodinném kruhu ve spánku 7. června 2024 ve věku 52 let (narodil se 12. února 1972). Poslední rozloučení s ním se uskuteční dne 14. června 2024 v Liberci.

Matlacha zanechal svou stopu také na severu Čech. Byl hlavní postavou vedoucí k obžalobě bývalé zdravotní sestry z nemocnice v Rumburku, která stanula před soudem kvůli obžalobě z šesti vražd. Postoj policie a státního zástupce byl založen právě na Matlachově posudku, který zpracoval společně s Jiřím Závodským a který tvrdil, že bývalá sestra zabila pomocí draslíku šest lidí.

Před soudem ale jeho znalecký posudek rozcupovali a bývalou sestru, které kvůli jeho nekvalitní práci hrozilo až doživotí, soud osvobodil. Před zprošťujícím rozsudkem ale strávila 14 měsíců ve vazbě.

Matlacha a Závodského následně tehdejší předseda ústeckého krajského soudu Luboš Dörfl vyškrtl ze seznamu znalců, proti čemuž se oba lékaři odvolali.

Mohlo by vás zajímat: Liberecký jarmark s podtitulem "Císař a Faust" přinese středověký program

Druhý červnový víkend probíhá v Liberci historický jarmark. | Video: Jiří Louda