Jan Schmid, narozený 14. června 1936, mimo divadla psal knížky, sám je ilustroval, kreslil plakáty k inscenacím, hrál ve filmech, vyučoval na DAMU, objevoval se v televizi i v rozhlase. Studio Ypsilon, pro které se vžilo lidové označení Ypsilonka, založil se svými přáteli v Liberci v roce 1963. Druhým souborem Naivního divadla se stalo v roce 1969.

Už před vznikem Ypsilonky byl její zakladatel Jan Schmid jako výtvarník a posléze i režisér podepsán pod několika velmi oceňovanými tituly pro děti v tehdy ještě Severočeském loutkovém divadle. Zásadního úspěchu jeho tým ale dosáhl až v tvorbě pro dospělé publikum pod hlavičkou nově utvořeného Studia Ypsilon. Během své patnáctileté liberecké éry připravila Ypsilonka přes 50 premiér, z nichž lze vyzdvihnout například inscenace Michelangelo Buonarroti, Třináct vůní (z deníku žákyně), O tom jak ona…, Ubu králem, Život a smrt Karla Hynka Máchy.

Jako herec byl pak Jan Schmid například tajemným svůdcem v podobenství Ovoce stromů rajských jíme Věry Chytilové i sociologem v její Kalamitě. Schmid také vynalezl jedinečnou metodu divadelní montáže, která uchvacuje poezií a magií. Inscenoval mimo jiné i Jarryho Krále Ubu, Macbetha, hru Bůh Woodyho Allena a další.

Manžel herečky Jany Synkové se jako výtvarník věnoval také tvorbě plakátů, knižních ilustrací, kostýmnímu výtvarnictví a scénografii. V roce 2017 převzal Cenu Thálie 2016 za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění. Za celoživotní zásluhy o české divadelnicví jej vyznamenal roku 2022 i hejtman Martin Půta Poctou hejtmana.

Mohlo by vás zajímat: Hádanka z Liberce: Poznáte podle fotek a videa místo, které vyzdobili sprejeři?

Poznáte podle videa místo, které vyzdobili sprejeři? | Video: Jiří Louda