Před třemi týdny zaseté plodiny bez vody nerostou a obilí je nižší než by si zemědělci představovali. „Je to bída, ale věříme, že v nejbližších dnech bude pršet. Potřebovali bychom ale, aby pršelo třeba tři dny v kuse,“ řekl Deníku místopředseda Okresní agrární komory Jiří Teplý.

Tvrdit na začátku května, že se dlouhé sucho negativně podepíše na letošní sklizni, je ale podle Teplého zatím pořád ještě velmi předčasné. „Obilí je nižší, ale pořád věříme, že příroda je schopná s tím něco udělat. Během týdne se může všechno otočit,“ poznamenal Teplý.

Zemědělci se podivují nad zajímavým postřehem, podle něhož se na Liberecku v posledních letech poněkud mění klimatické podmínky. „Vždycky se říkalo, že Liberec je nočníkem Čech, nebo pomalu Evropy, ale teď se to začíná otáčet. Za chvíli to tady bude jako na Sahaře, protože jak to sleduji, tak prší všude okolo, ale tady pořád nic. Přitom před pár lety jsme si stěžovali, že tady prší až moc,“ vysvětlil Jiří Teplý.

Zemědělcům nesvědčí ani samotný fakt, že letošní počasí sklouzlo ze zimy prakticky rovnou do léta. „Chyběl nám letos takový ten postupný vývoj počasí, kdy je třeba dva dny hezky, dva dny prší a teploty se postupně zvyšují,“ uzavřel místopředseda okresní agrární komory.