Málo deštivých dnů. Takový je podle zemědělců hlavní důvod letošní slabší úrody obilovin v libereckém okrese. Zatímco sklizeň ozimých obilovin by měla být nadprůměrná, o poznání menší úrodu zemědělci očekávají v případě obilovin jarních, kterým výrazně uškodilo letošní suché počasí. „Vždycky se říkalo, že Liberecko je takovým nočníkem Evropy, že těch srážek je tady opravdu hodně. Několik let po sobě už to ale neplatí. Jarní obiloviny proto budou letos opravdu hodně řídké. Od dubna jsou totiž srážky minimální,“ vysvětlil pro Deník místopředseda Okresní agrární komory Jiří Teplý.

Spokojenost na druhou stranu panuje s vývojem růstu ozimých obilovin. „Ty vypadají velmi dobře, takže doufáme, že se nám je podaří co nevidět dostat pod střechu. Nahrává nám i vývoj počasí, horké dny totiž mají pokračovat,“ podotkl Teplý.

Kombajny by tak do polí libereckého okresu mohly vyjet již na konci tohoto týdne. Situace především na Pěnčínsku či Hrádecku se v tomto směru jeví celkem optimisticky. Loňský velmi vydařený rok se tedy zemědělcům zopakovat nepodaří. Kombajny totiž tehdy vyjely sklízet již 25. června. „To však byl naprosto extrémní rok, kdy jaro začalo strašně brzo a bylo téměř pořád slunečné počasí. Nikdo takový rok nepamatoval skoro čtyřicet let nazpátek,“ popsal loňské žně Jiří Teplý.

I letos však podle něj začne sklizeň dříve, než je běžné. „Měli bychom vyrazit 4. nebo 5. července, což je oproti běžným letům taky velmi dobré. Vždy se začínalo nějak okolo poloviny července,“ doplnil Teplý.

Zaměstnanci zemědělských podniků současného „klidu před bouří“ využívají k dovoleným. Musí si odpočinout, než začne kolotoč, který potrvá po celý měsíc. Podle Jiřího Teplého se letos ukazuje, že v České republice mají budoucnost spíše ozimé ječmeny. „Ozimy by se mohly pohybovat okolo 5 až 6 tun z hektaru, jařiny kolem 3 tun, možná že i méně. Průměr by mohl být kolem 4 až 4,5 tuny za okres. Ve srovnání s minulými lety to bude průměrný, možná i lehce podrůměrný výsledek,“ uvedl Teplý.

Kritické chvíle zažívali zemědělci po celé republice minulou středu, kdy se Českem přehnala průtrž mračen. Podle Teplého mělo Liberecko štěstí, ta nejhorší průtrž se mu totiž vyhnula. „Nějaké škody proběhly, ale nebylo to ani zdaleka tak dramatické, jako třeba na Pardubicku. Tam zůstalo poválené téměř všechno,“ řekl Deníku Teplý.

Asi tři dny před průtrží se podle něj všeobecně říkalo, jaká bude letos rekordní sklizeň, a pak přišla takováto katastrofa. „Proto vždycky říkám, že dokud nemáme všechno ve stodole, nemůžeme hodnotit, jestli je úroda dobrá, či nikoli,“ uzavřel místopředseda Okresní agrární komory.