„Hlavním důvodem je to, že Aleš Hoření svým jednáním ztratil důvěru ostatních členů krajské rady, že je ochoten a schopen spolupracovat na naplňování našeho společného programu v případě jeho zvolení do krajského zastupitelstva,“ vysvětlil důvody vyjmutí z kandidátky Jan Korytář, lídr krajské organizace SZ.

Díky tomu, že vedení vyškrtnutí nestihlo doručit dříve jak dva dny před začátkem voleb, voliči se o něm ani nedozvěděli. Dvoudenní lhůta je totiž ta nejzazší k tomu, aby informace byla vyvěšena ve volebních místnostech.

Zelení se po sečtení volebních výsledků v Libereckém kraji, stejně tak jako v celé republice, do zastupitelstva nedostanou. Sám Korytář přitom neúspěch vidí jako důsledek neférových metod, které do strany zelených přinesl Martin Bursík.

Navíc v neděli obvinil Jan Korytář ekology z Českého ráje, že za to mohou i oni. A to tím, že vyzývali voliče, aby podpořili Starosty pro Liberecký kraj, právě v důsledku vyškrtnutí Aleše Hořeního, se kterým nesouhlasili.

K výzvě turnovské organizace k odstoupení vedení se přidali i liberečtí zelení a organizace Holenice. „Pokud vedení neodstoupí samo, navrhneme jej na krajské konferenci strany, která se bude konat v listopadu,“ uvedla Martina Pokorná z turnovských zelených.

Jan Korytář potvrdil, že listopadovou konferenci svolá a že na ní dá svou funkci krajského lídra k dispozici. Pokud jej však ostatní podpoří, hodlá na ni opět kandidovat. “Základní organizace v Turnově, Liberci a Holenicích nepředstavují většinu,“ dodal Korytář.

Co se týče tolik diskutovaného vyškrtnutí Aleše Hořeního, vedení se k němu vyjádřilo tak, že zatímco ostatní členové krajské organizace pracovali na kampani, ze členů organizace Turnov bylo dne 3. října vytvořeno účelově 5 nových základních organizací po třech lidech - v Železném Brodě, Holenicích, Troskovicích, Hrubé Skále a Vyskeři.

„Většina členů nových organizací v těchto obcích nemá ani trvalé bydliště. O této skutečnosti nepokládal Aleš Hoření za nutné kohokoliv z krajské rady informovat. Cíl je přitom zjevný – zajištění si dostatku delegátů na příští krajskou konferenci s cílem odstranit současné krajské vedení,“ vysvětlil Jan Korytář.

Na druhou stranu Aleš Hoření uváděl jako důvod pouze skutečnost, že on sám v kampani financované z vlastních zdrojů žádal preferenční hlasy voličů. „Občanské sdružení bojující proti R35 v Českém ráji kvůli tomuto bezprecedentnímu kroku vyzvalo k nevolení Strany zelených v Libereckém kraji a k bojkotu lídra kandidátky Jana Korytáře za jeho nedemokratické osobní praktiky,“ zaznělo z turnovské strany před volbami.