Velkou renovací prochází teď okolí zámku a hradu Frýdlant. Jenže zatímco revitalizace zámeckého parku a oprava střechy nad barbakánem jsou plánované, obnova hradební zdi nad Rytířskou stezkou je nemilým překvapením. „Ta zeď nevykazovala žádné známky poškození, spadla naprosto nečekaně. Patrně tam zatékala voda ze shora a tím pádem náhle spadla," říká kastelánka Jana Pavlíková.

Podle ředitele Územní památkové správy Miloše Kadlece byla zeď nad Rytířskou stezkou naposledy opravována v sedmdesátých letech. „K pádu zdi došlo v normální provozní době zámku, naštěstí výprava turistů tam prošla asi patnáct minut předtím, než se zeď zřítila. Takže při nás stáli všichni svatí." Rytířskou stezkou chodili návštěvníci z nádvoří k hradu, teď musí oklikou přes schody. Oprava zdi proběhne ještě letos, projektová dokumentace je hotová, v této chvíli běží výběrové řízení. Peníze přislíbilo ministerstvo kultury.

Dělníci přitom neopraví jen vypadlý kus, ale celou zeď. „Nikdo nedovede odhadnout, zda něco podobného nehrozí o deset metrů dál. Proto jsme zadali kompletní statické posouzení celé zdi, ze kterého vyplývá, že se zeď musí rozebrat celá a de facto znovu postavit," vysvětluje Kadlec. Podle Pavlíkové se musí udělat i celý nový povrch v hořejší části zdi. „Je to vlastně parkán, průchozí část. Ten prostor umožňoval dřív chráněný pohyb obránců hradeb. Dneska je ten vršek ale zabetonovaný a zřejmě se v tom betonu udělaly praskliny, kterými pak začalo zatékat." Namísto betonu tak přijde speciální izolace a na ní vrstva hlíny a tráva. Voda pak bude vytékat do parku z druhé strany hradeb.

Kromě opravy zdi čeká letos obnova i zámecký rybník, který bude celý vyčištěn od bahna, zpevní se břehy a opraví hráz a odtokový kanál, který je teď v havarijním stavu. Rybník by se měl vypustit během léta, samotná obnova potrvá zhruba rok a půl. Práce si vyžádají 10 milionů korun.