Gottwaldovo náměstí. ANO, bylo lépe. Gottwald taky makal. To je výčet hesel, která ve středu dopoledne zaplavila liberecké Soukenné náměstí. Byla z nich patrná anonymní antikampaň proti hnutí ANO miliardáře Babiše. „Má to asi upozornit na to, že teď Martin Komárek hlásá něco a kdysi psal něco úplně jiného. Ostatně, většina těch lídrů jsou podvodníci. Jdou tam za většími penězi, vydělávat. Není to služba lidu, národu, ale jdou tam kvůli obohacování," řekl Deníku Vladimír P., který se u cedulí a plakátů zastavil jako jeden z mála. Na první pohled totiž působily jako běžná a lidem známá součást předvolební kampaně, které jsou teď ulice plné.

Komárkova minulost

Lídrem za hnutí ANO v Libereckém kraji je bývalý novinář Martin Komárek. Právě na jeho činnost v minulosti poukazovala antikampaň na Soukenném náměstí, které se dříve opravdu jmenovalo Gottwaldovo. Na sloupech visel jeho článek o Klementu Gottwaldovi z roku 1986, v němž někdejšího komunistického prezidenta opěvoval. Sám Komárek byl v té době členem KSČ. A právě tento fakt jen těžce rozdýchávají jeho političtí konkurenti. „Minulost nejde vrátit zpět a nechci nikoho pranýřovat za to, že byl ve straně. Ale všechno má své hranice. Ať si vesele dál pan Babiš podniká a pan Komárek píše do novin. V politice je ovšem vidět nechci! Oba pánové si zřejmě myslí, že stačí veřejně říct: „Ano, byl jsem ve straně, lituji toho." a jede se dál," okomentovala Komárkovo i Babišovo členství u komunistů lídryně hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury v Libereckém kraji Jana Hnyková.

Sám Komárek přiznává, že členství ve straně byla chyba. „Vstupoval jsem do KSČ pod vlivem svého otce Valtra Komárka, který tvrdil, že nelze změnit zemi jinak, než změnami uvnitř strany. Brzy jsem zjistil, že to není možné," uvedl pro Deník Komárek. Dodal, že ze členství nikdy nic neměl, ze strany vystoupil v roce 1989. „Jako novinář jsem se snažil bojovat proti cenzuře, ale kdybych tenkrát nenapsal článek o Gottwaldovi, tak jsem přišel o práci. To jsem si nemohl dovolit, měl jsem malé dítě. Na svou obhajobu mohu říct i to, že jsem měl mezi kamarády spoustu disidentů. Noviny mi plno protirežimních článků neotiskly. Je pravda, že jsem měl z KSČ vystoupit daleko dříve," doplnil Komárek.

Jeho šéf a předseda hnutí ANO Andrej Babiš je dokonce podezřelý ze spolupráce se Státní bezpečností. Do strany tehdy vstupoval na popud matky, která mu prý tvrdila, že se bude mít lépe, když to udělá. Dbala na synovu kariéru.