V noci z pátka na sobotu obnovila Jablonecká teplárenská a realitní, dodávky tepla a teplé vody.

Po celý víkend přijímali pracovníci hlášení a ve spolupráci s dalšími složkami krizového štábu vyhodnocovali priority, aby nejnebezpečnější situace byly odstraňovány co nejdříve. Jak potvrdil starosta Jablonce Petr Tulpa, krizová linka byla veřejností hojně využívána. „V sobotu lidé volali až do pozdních večerních hodin, v neděli situace polevila,“ informoval Petr Tulpa.

Všechny ulice jsou již průjezdné

Akutní věci jsou zcela odstraněny a průjezdnost ulic je kompletní. Polámané větve a stromy již v neděli nepřekážely v ulicích a na komunikacích. Větve jsou však po jejich stranách.

Nutný je jejich odvoz. „Ten budeme řešit v tomto týdnu a bude finančně nákladný. Nejprve také musíme zaplatit firmy, které popadané stromy likvidovaly. Nečekaný sníh si vyžádal již milion korun. Počítáme i s dalším,“ doplnil Tulpa. Současným problémem jsou stromy, které se naklánějí do provozu silnic.

Lidé se mohou zapojit do úklidu

Pomoci s úklidem větví a stromů mohou také lidé. Ti si pak mohou dřevo odvézt domů. „Jinak je pracovníci technických služeb odvezou na jednotnou skládku v Belgické ulici.

Téměř všechny domácnosti mají elektrickou energii a teplo. „Na Jablonecku a Liberecku se situace výrazně vylepšila. V neděli jsme evidovali stovky poruch na vedení nízkého napětí. Bez elektřiny už jsou jen jednotlivé ulice a domy,“ sdělila Soňa Holingerová Hendrychová, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

Také vychladlé domovy již obyvatele Jablonce netrápí. Brandl byl v neděli přepojen z náhradního zdroje, který pracoval bez problémů, nazpět na rozvodnou elektrickou síť. K přepojení došlo v odpoledních hodinách. Soustavu udržoval v provozu zdroj z výtopny Rýnovice.

Prioritou pro město je svézt stromy z ulic a chodníků na skládku. Podle starosty Petra Tulpy i z finančních důvodů sníh nechají nahrnutý na krajích cest. „Budeme doufat v oteplení, zatím sníh necháme tam, kde je,“ dodal jablonecký starosta.