Technology, entertainment, design (tedy technologie, zábava, design) dávají dohromady zkratku konference TED. Původem americká akce získala v uplynulých letech obrovskou popularitu a postupně se ve formě odvozených konferencí TEDx rozšířila do celého světa. Letos v červnu se už potřetí uskuteční i v Liberci.

Jak je složité získat licenci pro její pořádání a co letos na návštěvníky čeká, popisují v rozhovoru pro Týdeník Liberecko dvě mladé organizátorky, Tereza Svatoňová (TS) a Lenka Procházková (LP).

Co to vlastně konference TEDx je?

TS: Jde o setkání, kde řečníci z různých oborů mluví o tom, co je baví a čím se zabývají.

LP: Každá konference by měla mít jednu nosnou kostru, která všechny přednášky propojí. Cílem je předat nadšení a podněty z oboru, kterému se řečník věnuje.

TS: Návštěvníci by si v ideálním případě měli odnést inspiraci, i když se jinak daným oborem nezabývají.

Písmeno X v názvu značí, že jde o nezávisle organizovanou akci. Kde se koná ten hlavní, pravý TED?

TS: Původně se konal ve Spojených státech, ale v posledních letech se koná různě po světě, například letos bude ve skotském Edinburghu.

LP: A protože o tu hlavní konferenci je vždy velký zájem, začali její pořadatelé rozdělovat licence zájemcům z měst po celém světě.

Jak jste se k pořádání vlastního TEDx dostaly vy?

TS: Byla jsem už na prvním libereckém TEDx, který se konal v roce 2014, tehdy ho pořádal jiný tým. Zaujalo mě to, navštívila jsem i pražský TEDx a zjišťovala jsem, jak je možné získat licenci a uspořádat v Liberci další ročník.

Čištění lesního koupaliště dne 5. června.
FOTO: Lesní koupaliště v Liberci čistí hasiči od bahna, lidem se zatím neotevře

Co získat licenci obnáší, je to obtížné?

TS: Je nutné odpovědět na spoustu otázek o tom, proč akci chceme pořádat, jakou máme představu o tématu, jaké chceme řečníky… Je to poměrně rozsáhlé.

LP: Nejtěžší je podle mě přesvědčit organizátory, že jsme nadšenci, opravdu máme o pořádání zájem a dáme do toho maximum.

TS: Nám se to povedlo hned na poprvé, což není úplně obvyklé.

První TEDx ve vaší režii se konal vloni. Jak to probíhalo?

LP: Přišlo mi, že jsme měli velké štěstí začátečníků, a nakonec z toho vzešla pěkná akce, kterou jsme si užili jak my, tak návštěvníci.

Chcete si přečíst víc? Celý rozhovor najdete v Týdeníku Liberecko, který si ještě stále můžete koupit na stáncích. Další čerstvé číslo s novými tématy vyjde zase v úterý.