Zvýhodněná cena měla původně platit jen do konce března, kraj ale nabídku prodloužil. „Zvýhodněná cena platí až do konce června,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp (ČSSD).

V Libereckém kraji zdražilo od Nového roku cestování v regionálních vlacích a autobusech v průměru o devět procent. Třeba v městské dopravě Liberci, Jablonci a České Lípě zdražily jízdenky o dvě koruny, což představuje nárůst o 12,5 procenta. Zdražením reagoval kraj na zvýšení sazby DPH z deseti na 14 procent a také na rostoucí náklady ve veřejné dopravě. „Držitelům krajské elektronické karty Opuscard se ale jízdné nezvýšilo a senioři nad 70 let mohou dokonce cestovat zadarmo,“ řekl Sepp.

Ceny jízdného ve veřejné dopravě sjednotil v roce 2009 integrovaný systém dopravy IDOL, od té doby se cena jízdného v kraji neměnila, až letos. Zavedení elektronického systému stálo více než 20 milionů korun. Zatímco v Liberci a Jablonci má Opuscard většina obyvatel, protože karty potřebují k předplatnému v MHD, čím je vzdálenost od centra vyšší, tím méně lidí elektronické jízdné využívá. Díky zdražení papírových jízdenek ale i ve vzdálenějších regionech zájem o karty roste. Ze 7 000 přenosných elektronických karet prodaných v kraji od loňského listopadu, jich 2 248 prodali v České Lípě, v Liberci nebo Jablonci byl zájem poloviční.

Elektronická Opuscard umožňuje cestovat s jediným dokladem a libovolně na zvolené trase přesedat z vlaků do autobusů nebo využít městské dopravy. Kraj nabízí dva typy karet na jméno za 140 korun a přenosnou anonymní kartu za 50 korun. Na tu ale nelze nahrát vícedenní časový kupon, protože ten je nepřenosný. Také senioři, kteří chtějí jezdit zdarma, potřebují v regionální dopravě osobní kartu na své jméno s nahraným Seniorpasem. Na anonymní kartu lze pouze nahrát hotovost a platit s ní jízdenku jako s každou jinou platební kartou. Elektronickou kartou platí denně ve veřejné dopravě v kraji průměrně zhruba 60 000 lidí.