Akce měla připomenout nejen personálu, ale i pacientům, že hygiena rukou je nejdůležitější a zároveň nejlevnější formou prevence přenosu bakterií a vzniku nozokomiální čili nemocniční nákazy.

„Nemocniční nákaza je onemocnění získané ve zdravotnickém zařízení. Zdrojem je nejčastěji pacient, zdravotnický personál nebo návštěvy. Více než polovina nemocničních infekcí je přenesena rukama zdravotnického personálu, lékařů s sester, nejčastěji mezi dvěma pacienty," upozornila vedoucí Oddělení ústavního hygieny a epidemiologie KNL Dana Brandejská.

Podle lékařky je nejběžnější bránou vstupu kůže, respirační ústrojí, zažívací a urologický trakt, oční spojivky nebo místo chirurgické operace.

„Vysvětlujeme, jak je hygiena rukou důležitá, zejména na chirurgických odděleních, kde by eventuální nákaza mohla prodloužit hospitalizaci a prodražit tak léčbu pacienta. Prevence je proto důležitá i z ekonomického hlediska," upozornila vrchní sestra oddělení chirurgie Ladislava Kohoutová.

„Jsem ráda, že se preventivní akce zúčastnily i studentky Ústavu zdravotnických studií při liberecké univerzitě. Je naprosto nezbytné, aby jim tyto návyky přešly hned zpočátku do krve," dodává vyučující, zatímco si podle instrukce pečlivě omývám ruce dezinfekčním prostředkem. Nejen dlaně. Na instruktážním letáčku jsou vyznačeny jednotlivé kroky. Nejprve si třu dlaně o sebe, pak dlaněmi vzájemně o hřbety rukou, prsty zaklesnutými do sebe dezinfikuji oblast mezi nimi a na závěr si v dlani otírám špičky prstů, aby nákaza nezůstala ani na konečcích. S pocitem právě vydezinfikovaného operatéra natahuji dlaně pod UV lampu, která vzápětí odhalí nedostatky. To, co svítí kontrastně, je vydezinfikováno.

Tmavších kousků kůže se prostředek nedotkl. Tak znovu. Druhý pokus se zdařil. Po deseti minutách a několika potřeseních rukou vkládám ruce znovu pod UV lampu a vidím, že pokud bych se chtěla jako zdravotník dotknout rány pacienta nebo ji převázat, je nutné umýt si ruce znovu.

„Ruce se kontaminují velice snadno, nejen dotykem s pacientem, ale například i jeho lůžkovinami," zdůrazňuje sestra z oddělení epidemiologie Lenka Spěváčková. Teď už to vidím.

Chápu, proč hygienici tolik apelují na to, aby si zdravotníci nezapomínali pečlivě mýt ruce při styku s jednotlivými pacienty a maximálně tak možné nákaze zabránili.

Světový den hygieny rukou, který připadá právě na zítřejší den, tedy 5. května, je jen jednou z forem, jak si to připomenout. Pohlídat by si to měli i samotní pacienti, ať už z pohledu vlastní hygieny, tak i kontroly zdravotníků.

„Infekce spojené se zdravotní péčí postihují každý rok stovky milionů pacientů po celém světě. Vedou k vážnějšímu průběhu onemocnění, způsobují dlouhodobé potíže, zvyšují náklady pacientů a jejich rodin. V kritických případech mohou končit i smrtí," apeluje lékařka.