„Máme zpracovány projekty, vše je ale zatím otázkou financování," vysvětlil starosta obce Roman Slezák.

Nové zdravotní středisko vyrostlo v centru obce během pár měsíců. „Výstavba začala začátkem května. Do června bylo hotovo. Po přestěhování věcí jsme spustili zkušební provoz. Samotná kolaudace je v plánu tento pátek," doplnil Roman Slezák.

Vybudování nového zdravotního střediska bylo nevyhnutelné. Až do června ordinoval praktický lékař v jednom z pavilonů mateřské školy. Proto nebyla obec schopna přijmout zhruba pětadvacet předškoláků.

Na samotném financování se podílel rovným dílem Mikroregion Jizerské podhůří, tedy obce Mníšek, Oldřichov v Hájích a Nová Ves. Samotná stavba nakonec vyšla na 5 387 315 korun.

Nové zdravotní středisko si chválí i místní. „Už od pohledu vypadá lépe než bývalé prostory, kde byl doktor dříve. Je dobře, že nová ordinace vyrostla zrovna tady v Mníšku," řekla Tereza Valtrová z Oldřichova, který patří do stejné spádové oblasti podobně jako Nová Ves.

„V provozu je praktický lékař, zubař a v krátké budoucnosti bude pediatr," řekl závěrem starosta obce. Ten by rád viděl do pěti let v těsné blízkosti domy s pečovatelskou službou.

Už delší dobu obec uvažuje i o „nástavbě" a rekonstrukci samoobsluhy u obecního úřadu. Tam by naopak mohl vzniknout kulturní dům až pro dvě stovky lidí. Vzniklo by tak i zázemí pro místní oddíly.