Věra Boučková z Liberce proto doufá, že jí při znovuzapojení do pracovního procesu pomůže absolvování kurzu Základy pájení na měkko elektronických součástí a mechanických dílů.

„Už mám za sebou rekvalifikační kurz na telefonistku, práce s počítačem a také motivační kurz. Zatím jsem ani přesto všechno práci nenašla,“ vypráví Věra Boučková, která dvaadvacet let pracovala jako kuchařka, naposledy v libereckém diagnostickém ústavu.

Pak ale přišly zdravotní potíže, musela na operaci nohou a zůstala v neschopnosti rok.

„U zaměstnavatele jsem měla pracovní smlouvu na dobu určitou na jeden rok. Její platnost vypršela v době, kdy jsem byla nemocná, takže mi smlouvu již neobnovili,“ pokračuje nezaměstnaná.

V současné době pobírá sociální dávky ve výši 4 tisíc. Má štěstí, že bydlí v rodinném domku s rodinou, takže se o náklady dělí a nemusí platit vysoký nájem. Bydlení ji vyjde podle jejích slov na tisíc korun. „S penězi vycházím, zbývající tři tisíce mi na měsíc stačí,“ potvrzuje Věra Boučková, kterou ke skromnosti nutí její životní situace.

Je jednou z celkového počtu jedenácti lidí, kteří se v současné době kurzu na pájení účastní. Kurz probíhá v prostorách liberecké Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné škole. Kurz pořádá společnost Cofet na základě požadavku od libereckého úřadu práce.

„Náplní kurzu bylo naučit účastníky základům pájení elektronických součástek na plošném spoji. Účastníci absolvovali též 24 hodin teoretické přípravy. V rámci rekvalifikace jsme pro účastníky zorganizovali i exkurzi ve firmě Elitronic, kde zhlédli profesionální výrobu elektronických desek,“ popisuje Jaroslav Semerád, vedoucí dílen školy, který se na kurzu podílí teoretickou výukou.

A jak naděje na nalezení práce po absolvování kurzů vidí Kateřina Sadílková, ředitelka libereckého úřadu práce? Realisticky. „V době krize přestávají platit všechna pravidla. Ten, kdo byl dobře uplatnitelný na trhu práce minulý rok, již letos být nemusí a naopak. Minimální nabídka volných pracovních míst není zárukou zaměstnání pro nikoho z nás, ani pro absolventy rekvalifikačních kurzů,“ upozornila ředitelka.

Jak však dále informovala, to ještě neznamená, že pracovní úřad zastaví všechny vzdělávací aktivity. Trh práce se podle ní stále mění, a proto musí být uchazeči o zaměstnání připraveni na jakoukoliv šanci, která může přijít dnes, zítra, či až za půl roku.