„Bydlíme zhruba 500 metrů od místa, kde byl ten první požár a dost nám to tady komplikovalo život, protože ten odpad doutnal ještě další tři měsíce," vzpomíná obyvatel Arnoltic Martin Hořčička. Kvůli ohromné skládce se také podle starostky Bulovky Romany Šídlové množili v obci hlodavci a byly ohroženy i povrchové vody. „Bývalá silážní jáma, která měla nečistoty zachycovat, je zanesená, všechno tak ze skládky odtékalo dál do obce," popisuje starostka.

Obec přitom na likvidaci nelegálního odpadu neměla prostředky. V bývalém zemědělském areálu ležely balíky o celkové váze 9000 tun. Polovinu z toho už přitom v roce 2014 nechala odvézt zpět německá agentura SAA, druhou polovinu se teď zavázal zlikvidovat Liberecký kraj.

„Je to jediná skládka nelegálního odpadu, kterou financujeme, dohodli jsme se na tom s inspekcí životního prostředí. Likvidace je možná jen díky tomu, že 79 % nákladů pokryje dotace ze Státního fondu životního prostředí," vysvětluje krajský radní Josef Jadrný. Celkem bude stát odvoz 4500 tun odpadu 7,7 milionů korun. „Třetina toho, co půjde spálit, se odveze do liberecké spalovny. Zbytek musí na skládku, je to v takovém stavu, že nic jiného se s tím dělat nedá," dodal Jadrný.

Haldy odpadu navezla do areálu firma Nisa Recycling. Ta je v současné době v likvidaci a Česká inspekce životního prostředí se z ní zatím marně snaží vymoci pokutu ve výši 25 milionů korun. Vše rovněž řeší policie. Firma je přitom napsaná na moldavského občana Ivana Barbescu. Předtím ovšem patřila místnímu podnikateli Marku Lacikovi. Ten podle policie nechal záměrně společnost přepsat na Barbescua jako bílého koně. V současné době podniká Lacika s uhelnými sklady v Novém Městě pod Smrkem a Raspenavě. Ani tyto firmy ale nejsou na něj oficiálně napsané. „Je to neuvěřitelné. Způsobí tady takovou škodu, a přitom si vesele podniká dál a všichni jsou bezmocní," zmínil na adresu podnikatele jeden z místních občanů Bulovky. Podle radního Jadrného se ale bude kraj i ČIŽP dál snažit dlužnou pokutu vymoci. „Je to ostatně jedna z dotačních podmínek," uvedl Jadrný.

Oživení areálu

Rozsáhlý areál bývalého teletníku vlastní teď celý Miroslav Pilz, který v části prodává uhlí. „S tím odpadem to byla hrůza, mám z toho úplně nervy nadranc. Byli jsme tu dřív než část areálu odkoupil pan Lacika. Při těch úmyslných požárech jsme málem přišli o ohromnou halu plnou uhlí, byla to hrůza," ukazuje Pilz na dosud ohořelý objekt. Do budoucna má s areálem další plány. „Dcera by tu ráda obnovila živočišnou výrobu. Dřív tu bylo až dva a půl tisíce telat. Jenže podnikání v zemědělství je tady hodně složité, uvidíme, jak se to podaří rozjet. Je nutné to tady nějak rozhýbat, všechno tu jinak zkrachovalo. Často mám pocit, že České republika skončila za Mníškem a tady je mrtvo, všechny fabriky pryč."