Podle lidí z Asociace samostatných odborů vyjede na protivládní demonstraci v sobotu 22. října do Prahy až 300 lidí z města Liberce a okolí. Přesto krajské ústředí ASO sobotní demonstraci nebude podporovat tím, že by organizovalo hromadnou dopravu na mítink.

„Většinou je to tak, že my, odboráři, něco připravíme, ale lidi zůstanou sedět doma a koukají na demonstrace v televizi. Proto chceme být nyní v roli pozorovatelů. Chystané reformy a zvýšení DPH tvrdě postihnou každého obyvatele této země, nejen členy odborů. Chceme se přesvědčit, do jaké míry mají protestní akce podporu občanů. Pak případně připravíme něco sami,” zdůraznil krajský předseda ASO Milan Šubrt.

Jak doplnil, s lidmi z fabrik na Liberecku mluví denně. Proto ví, že se na demonstraci v Praze chystají. „Nespokojenost obyvatel země je veliká. My jsme za odbory dopředu avizovali, že nás všechny čeká horký podzim. Od toho jsme nijak neustoupili, jen nyní formu protestu zvažujeme. Ve vzduchu je pořád i generální stávka. Ale do ní nemohou jít jenom odbory, musejí se přidat všichni,” podtrhl Šubrt.

„Uvidíme, jestli těch dvě stě až tři sta lidí z Liberecka skutečně do Prahy tuto sobotu dorazí,” dodal s tím, že hodně lidí se pořád bojí ukázat někde na protestním mítinku nebo demonstraci, aby je firma nevyhodila z práce. „Jsme připraveni se postavit do čela, ale abychom v tom nezůstali sami,” podotkl Milan Šubrt.

Demonstrace proti reformám s hlavním heslem Zbavme se této vlády! začne ve 14.00 hodin na náměstí Republiky v Praze. Organizátoři předpokládají, že akce potrvá asi tři hodiny. Demonstraci připravilo občanské sdružení proAlt, v němž je několik světově uznávaných kapacit, například sociolog Jan Keller.

Iniciativa proAlt vyhlásila měsíc říjen za Měsíc neústupnosti. Kromě sobotní demonstrace postavila pro všechny, kteří se chtějí zapojit, také petiční stan na náměstí Republiky. „V tomto stanu jsou čtyřiadvacet hodin denně k dispozici materiály, oponující návrhům vlády pravicové koalice. Návštěvníci stanu mohou rovněž podepsat dvě petice, z nichž první se vyslovuje proti podobě navrhované důchodové reformy,” uvedl mluvčí iniciativy Pavel Čižinský s tím, že zatím nemá sdružení proAlt informace o tom, kolik lidí se chystá na sobotní demonstraci přijet.

Akci podpořily dva tuzemské odborové svazy, KOVO a největší odborová centrála - ČMKOS. „Cílem akcí je zesílit kritiku současné vlády,” doplnil Čižinský.