Liberec refinancuje dluhopisy za dvě miliardy korun, které město vydalo 
ve spolupráci s Českou spořitelnou v roce 2010. Záměr jednomyslně schválilo městské zastupitelstvo a opozice navíc pochválila ekonomického náměstka Šolce. „Není to obvyklé, abych tady děkoval vedení města, ale tentokrát tak činím. Je to krok správným směrem," pronesl Jan Korytář (Změna).

Radnice chce vydat novou emisi cenných papírů pro konkrétní německé investory. Do roku 2025 by tak mohl Liberec na úrocích ušetřit 250 až 300 milionů korun. „Druhým významným benefitem operace je vymazání zástav 
z majetku města, u nových cenných papírů investoři zástavu nežádají," řekl na jednání náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům).

Emisí 200 dluhopisů za dvě miliardy korun refinancoval Liberec v roce 2010 většinu svých dluhů. Cenné papíry 
s patnáctiletou splatností mají pohyblivé úročení odvozené od šestiměsíční mezibankovní sazby PRIBOR zvýšené 
o sazbu, která se pohybuje od dvou do 5,85 procenta. Letos je tato sazba na 3,3 procenta, což aktuálně představuje úrok 3,76 procenta. Úrok ale výrazně zvyšuje úrokové zajištění, které je pro Liberec velmi nevýhodné. V rozpočtu letos město počítá s 95 miliony korun na úroky a dalších 70 milionů musí každý rok odvést do takzvaného umořovacího fondu.

Záměr refinancovat dluhopisy podporuje i opoziční Změna pro Liberec, která dlouhodobě nevýhodnost původní emise kritizovala. Ani refinancování dluhopisu není ale bez rizik, upozornil zastupitele Josef Šedlbauer (Změna). Rozhodující pro novou emisi bude podle něj přístup České spořitelny. S tou ale město už několik měsíců jedná a podle Šolce je vše na dobré cestě. Nabídka nové emise, kterou teď město má, navíc nemusí být konečná. „Běží poptávkové řízení a můžeme dostat i nabídku ještě lepší," poznamenal Šolc.

Radnice dostala nabídku refinancovat své dluhopisy vydáním cenných papírů ve formátu tzv. Namensschuldverschreibung (NSV), což jsou dluhopisy pro konkrétního investora. Většinou jsou nabízeny německým a rakouským pojišťovnám a fondům, ale i soukromým investorům, v Česku je využívá třeba ČEZ.
„Předběžně nám nabízejí pevný úrok 3,3 procenta a splatnost do roku 2025. Výhodou je, že nežádají zástavu, investice do samospráv jsou obecně považovány za bezpečné," řekl Šolc. Město chce vydat cenné papíry v hodnotě jen 1,8 miliardy korun, na splacení zbylé části dluhopisů spořitelny použije peníze nashromážděné od roku 2010 v umořovacím fondu.

Pro případ, že by plány 
na refinancování z jakéhokoliv důvodu ztroskotaly, předložil Šolc zastupitelům ještě souběžný materiál směnečného programu České spořitelny. Spočívá v převedení 700 milionů korun z dluhopisu 
na směnku. Město by s použitím směnky odkoupilo část dluhopisů a díky tomu by nemuselo samo sobě platit úrok.
„Směnka je úročena o jedno procento lépe než dluhopis samotný, a tak by na této operaci město do roku 2025 ušetřilo zhruba 63 milionů korun," vysvětlil Šolc. I tento záměr drtivá většina zastupitelů podpořila.