1/6

close Yasmina Overstreet v Domově pro seniory v Břevnici info Zdroj: archiv Martiny Overstreet zoom_in
Yasmina Overstreet. Foto: archiv Martiny Overstreet

Když mi dcera koncem března oznámila, že jako dobrovolný zdravotník odjíždí na tři týdny někam na Vysočinu do domova důchodců, kde řádí nákaza, jen jsem pokývala hlavou. Směřovalo to k tomu už dávno. Je nadšenou členkou Červeného kříže, usiluje o přijetí na medicínu, asi od dvanácti let s sebou všude tahá bohatě vybavenou lékárničku, protože "co kdyby se někomu něco stalo", a už se nemůže dočkat, až jednoho dne vyrazí s Lékaři bez hranic někam do Somálska odčervovat sirotky.

"To je správné, jen jeď," říkala jsem si v duchu. "Aspoň se zbavíš falešně romantických představ o hrdinství, ty jsou v medicíně zvlášť nebezpečné."

V úterý 31. března krátce po poledni jsem jí pomohla naložit do auta krosnu, s lehkým píchnutím v břiše zamávala a vrátila se domů k pročítání Facebooku. 

Lékaři, zdravotní sestry a záchranáři si tam stěžovali na nedostatek roušek, respirátorů, ochranných obleků a obličejových štítů. "Na dvanáctihodinovou službu jsem dostala jednu roušku," píše jedna sestra.

Zubař zase: "Respirátor s životností šest hodin nosím už šest dnů."

Půlka komentářů je od občanů naštvaných na premiéra, protože na tiskovkách tvrdí, že nikde nic nechybí a jestli ano, osobně to tam doveze, druhá půlka ho brání a je rozezlená na ty rozezlené. Navzájem se obviňují ze lží a kromě nadávek do koblih a sluníčkářských vlastizrádců nechybí ani argumentační triumf "moje známá má švagrovou a ta zná jednu doktorku, takže na rozdíl od vás vím, jak to všechno je".

Dcera na Facebook nechodí. Prý je to médium pro staré lidi, co se rádi hádají. 

Večer si voláme.

Dozvídám se, že Domov se zvláštním režimem po klienty s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demencí se nachází v malé vesnici u Havlíčkova Brodu. Nákazu sem zanesly nic netušící návštěvy, brzy skoro všichni onemocněli a celý areál musel být uzavřen. Nikdo nesmí dovnitř ani ven. Místní nosí k bráně vitamíny, nutri drinky, čerstvé ovoce, domácí bábovky, buchty, řízky a samozřejmě balíky ručně šitých roušek s povzbuzujícími vzkazy. Hasiči to převezmou, vydenzifikují a odnesou dovnitř. Takové projevy solidarity samozřejmě pomáhají udržovat morálku posádky. Tu nyní tvoří kolem dvaceti klientů, ředitelka, staniční sestra, pár ošetřovatelek a dobrovolníci ubytovaní v karavanech, které poskytly Filmové ateliéry Barrandov.

Dobrovolníci jsou studenti medicíny, přírodních věd a sociální práce. Většinou se angažují v nějaké neziskovce – Červeném kříži, Člověku v tísni, nevím ani, jak se všechny jmenují.

Původní personál tvoří ženy, takové ty dobrotivé mateřské typy, co se o klienty starají tak, jak by chtěly, aby se jednou někdo postaral o ně. "Prostě je vidět, že jsou hodné a že s námi budou mít trpělivost, než se zaučíme," míní dcerka.

Cítím úlevu a vděk. Já se v práci stážistům vždycky vyhýbala. Jsou nemotorní, pletou se vám pod nohy jak štěňata. Pořád se vyptávají, kde co je a všechno po nich musíte desetkrát kontrolovat. Přínos pro firmu nula, ale možná to ještě zkusím přehodnotit. Přece jen jsou to taky něčí děti a ten někdo si zrovna tak jako teď já přeje, aby se s nimi zacházelo důstojně a s pochopením.

Jsem zvědavá, jak se dcera zítra vypořádá s první směnou, to asi nebude jako dělat zdravotníka na hokeji nebo rockovém koncertě.

loading
arrow_left Předchozí
1/6
Další arrow_right