Dětřichov, Frýdlant, Bílý Potok, Horní Řasnice, Liberec, Bílý Kostel nad Nisou, Srbská, Hrádek nad Nisou, Chrastava, Horní Vítkov, Nové Město pod Smrkem a dále by se dalo ve výčtu míst, kde se zpřístupní kostely na Liberecku, pokračovat. V Libereckém kraji jich přivítá návštěvníky celkem 74.

„Stává se, že některá bohoslužebná místa jsou zpřístupněna právě jen pro tuto příležitost, jiná místa mohou být jako nová objevena lidmi při jejich nápaditosti a zdravé lidské zvídavosti hledat a nacházet něco dosud neznámého. I tím je „Noc kostelů“ krásná a užitečná. Poskytuje pro návštěvy chrámů výjimečný čas, jsou připraveny poučné a podstatu křesťanství vysvětlující programy, přibližují se i kulturní hodnoty křesťanské hudby, stavitelství, malířství i sochařství,“ říká litoměřický biskup Mons. Jan Baxant, pod jehož záštitou akce na severu Čech probíhá.

Letošní ročník je v počtu přihlášených kostelů, kaplí a modliteben rekordní. V celé České republice se zapojilo do akce okolo 1700 objektů s více než 6700 programy. Také na severu Čech v litoměřické diecézi bylo k dnešnímu dni přihlášeno rekordních 243 kostelů, což je téměř o 30 objektů více než v roce minulém.

Návštěvníci Noci kostelů si mohou vybírat mezi různorodými programy, které pořadatelé připravili. Na své si přijdou obdivovatelé architektury, milovníci hudby, poezie, historie a zkrátka nepřijdou ani rodiny s dětmi, pro které jsou na mnoha místech připraveny speciální programy. Nebude chybět ani možnost otištění poutních razítek na památku. K Noci kostelů neodmyslitelně patří zahájení zvoněním kostelních zvonů, zapálení svíčky za blízké, možnost rozhovoru s duchovním, ztišení či modlitba za město i svět. K letošním netradičním nabídkám patří například šachový turnaj k Noci kostelů, který připravují v Bílém Potoce na Liberecku.

Návštěvníkům se otevřou i prostory, které byly v posledních letech nepřístupné z důvodu jejich rekonstrukcí, úplně poprvé bude možné při Noci kostelů navštívit například kostel v Novém Městě pod Smrkem.

Stále živou sklářskou tradici v Libereckém kraji návštěvníkům připomenou výstavou a ukázkami výroby skla například v Křišťálovém chrámu v Kunraticích u Cvikova nebo v nedalekém Kamenickém Šenově, kde bude otevřen kostel i sousední sklářské muzeum. Zajímavé překvapení ze sklářského světa chystají odhalit také v Jítravě. Na pestrobarevné okenní vitráže se však mohou těšit návštěvníci Noci kostelů nejen na Liberecku, ale i v dalších krajích České republiky.

Tematicky se Noc kostelů připojuje k Mezinárodnímu roku skla vyhlášenému UNESCO a k osobě Jana Ámose Komenského, jehož život a dílo se připomíná poslední tři roky díky kulatým výročím jeho narození a úmrtí.

„Pro snadnou orientaci a vyhledávání kostelů s programy slouží návštěvníkům průběžně aktualizovaná webová stránka www.nockostelu.cz. Od minulého roku je k dispozici také mobilní aplikace Noc kostelů. Nyní už je možné stáhnout si zdarma aplikaci pro systém Android i Apple. V Severních Čechách je možné používat také tištěnou programovou brožuru, která bude k dispozici na většině míst konání,“ doplnila Milena Davídková, koordinátorka Noci kostelů v litoměřické diecézi.