„V pátek ráno tam jel polský náklaďák, ale zůstal viset v kopci pod hospodou u Kozy. Docela se divím, že se dostal až takhle nahoru. Bohužel, za ním uvízla i ostatní auta, některá projela, některá se musela vrátit, protože už se nemohla na té uklouzané silnici rozjet," popisuje Martin Holcát, který nakonec také musel jet s autem do Hejnic přes Frýdlant.

Přes víkend tak přes Oldřichovské sedlo mohly z větších vozů projet jen autobusy linkové dopravy. Ostatní odkláněla cedule přes Albrechtický kopec. „Cesta přes Hemrich je obtížně sjízdná, střídají se tam ledové a sněhové plochy, je to komplikované i pro osobní dopravu," uvedl v neděli ráno dispečer krajské správy silnic. Obce z obou stran kopce ale volají po tom, aby zákaz vjezdu platil pro náklaďáky po celou zimu. „To by mělo platit po celou dobu jako značka povinná zimní výbava a ne jenom, když se to zrovna hodí," zmínil v diskuzi na facebooku například Martin Reinhardt.

Podle starosty Hejnic Jaroslava Demčáka jde o letitý problém. Uvízlé kamiony znesnadňují průjezdnost do Frýdlatnského výběžku pravidelně. „K nám vedou jen dvě cesty, přes Oldřichov a Albrechtický kopec. Když se jedna zablokuje, je to veliký problém. Policie slibovala, že když nám hejnickou hlídku převelí do Oldřichova, tak bude usilovat o zákaz kamionů na Hemrichu. Je to rok, ale žádný zákaz není a my budeme stále čekat v koloně v kopci nebo doufat, že sklopné cedule někdo otevře a kamiony tam nepustí."

Cedule moc neřeší

Pro zákaz kamionů přes zimu je i starosta Oldřichova Jaromír Tichý. „Je to veliký problém. Spousta řidičů kamionů jezdí jen podle navigace, vůbec nekoukají, kudy jedou a že se dá jet i jinudy. Pak nám tady visí v obci. Klidně bych byl i pro celoroční zákaz přes Oldřichovské sedlo, ale chápu, že pak by dost trpěl Frýdlant, kdyby se mu to všechno sjelo na Nábřežní ulici."

Starosta Demčák kritizuje i umístění sklopných cedulí s omezením vjezdu v době kalamity. „Ta značka je v Mníšku na mostě, v zatáčce, kde každý, i profesionální šofér, musí řešit, jak se tam vejde s protijedoucími auty. Nemůže ještě sledovat nějakou tabuli, která tam je na hraně mostu před a za reklamními cedulemi. Je to nešťastné řešení." O zimním zákazu pro kamiony proto chtějí obce s policií a krajem dál jednat.

V Libereckém kraji zůstává kamionům uzavřena cesta přes Oldřichov

Už čtvrtý den zůstává v Libereckém kraji pro kamiony uzavřena silnice třetí třídy z Mníšku na Raspenavu přes Oldřichovské sedlo na Liberecku. Silnice stále klouže, sjízdná je s opatrností pro osobní auta.Zda bude možné silnici otevřít i pro nákladní vozy nad 3,5 tuny, by se mělo rozhodnout dopoledne, řekl dnes ráno ČTK krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil. Jinak jsou silnice v kraji průjezdné a s opatrností sjízdné.

V Libereckém kraji silně mrzne, teploty se pohybují od minus čtyř do minus 14 stupňů. Na Jizerce v Jizerských horách klesly v noci teploměry k 21 stupňům pod nulou, aktuálně je tam ale jen minus 15,7, na Rašeliništi ukazuje teploměr minus 16,9. Na většině území kraje je skoro jasno, místy se ale objevují sněhové přeháňky. Motoristé by měli být opatrní, při tak nízkých teplotách ztrácí sůl na silnicích účinnost a vozovky mohou klouzat.

Hlavní tahy jsou podle Pospíšila většinou jen holé a vymrzlé, v místech se sněžením vlhké se zbytky sněhu po chemickém ošetření. Na silnicích nižších tříd mohou být zbytky zledovatělého sněhu. Zejména v horských oblastech by si měli dát motoristé pozor na komunikacích, které se neudržují chemicky podobně, jako je to na Oldřichovském sedle.

"Na silnicích je silná vrstva zledovatělého sněhu a posyp pískem nebo drtí tam dlouho nevydrží a mohou tam být ledové plotny," varuje dispečer. Řidiči by měli být oparní a rozhodně nevyjíždět na silnice bez zimní výbavy.