„Je to hrozné. My například nemáme auto, takže veškeré nákupy já musím obstarávat i s miminkem v kočárku až v Liberci, kam se dopravuji vlakem,“ postěžovala si jedna z místních obyvatelek, Vladimíra Baková.

Další z obyvatelek se také svěřila, že v jejím věku tahání těžkých nákupů od vlakové zastávky není to pravé ořechové. „Ano, obchod, který obec pronajímá paní Daně Peřinové, je již měsíc zavřený. Bohužel zatím nevím, na jak dlouho. Překvapuje mě, že si mi lidé ještě nestěžovali a nebombardují mě dotazy,“ uvedla Vladislava Rašínová, starostka obce.

Jak doplnila, plně chápe rozhořčení místních lidí, že jim obchod schází. „Rozhodla jsem se, že situaci budu urychleně řešit. Ještě dnes paní Peřinové zavolám, abych se s ní domluvila. Vůbec nemám představu, kdy jej chce opětovně otevřít,“ uklidňuje obyvatele Zdislavy starostka.

O provizorním vyřešení momentální situace například zavedením pojízdné prodejny zatím neuvažuje. „Uvidíme po domluvě s nájemkyní, ale už jsme zvažovali i možnost, že seženeme nového nájemce,“ uzavřela Rašínová.

Proti tomu by zřejmě nebyla další z obyvatelek, Eva Vojenčiaková. „Stejně v tom obchodě nic nemají. Tak maximálně sušenky a boty. Jinak kloudně na vaření nic,“ vysvětlila Eva Vojenčiaková. Ta by se přikláněla k možnosti, aby si do nájmu vzal obchod vietnamský obchodník, protože podle jejího názoru by tam měl všechno.

Vyjádření nájemkyně obchodu se nám nepodařilo získat.

Divím se, že za mnou ještě lidé nechodí

Zdislava - Rozhovor se starostkou obce Zdislava, Vladislavou Rašínovou, o situaci s měsíc uzavřeným jediným obchodem.

Co říkáte tomu, že již měsíc máte zavřený jediný obchod s potravinami v obci?
Samotnou mě překvapilo, že si lidé nijak výrazně nestěžují. Je ale pravda, že u nás v místní hospodě mají na prodej takové trvanlivé potraviny, takže úplně bez obchůdku nejsme.

Koupí tam obyvatelé například chléb?
Pečivo bohužel ne, ten sortiment je v hospodě velmi omezený.

Jak daleko to mají místní obyvatelé do nejbližšího supermarketu?
Do Liberce je to od nás dvacet kilometrů.

Uvažovali jste, že byste obchůdek pronajali vietnamským obchodníkům?
Ano, přemýšleli jsme nad tím. Dokonce jsme tu již jednoho vietnamského zájemce měli, než jsme uzavřeli smlouvu s nynější nájemkyní, bohužel se mu nelíbilo místo, naše obec.

Jaký vidíte časový horizont, do kdy byste chtěla zavřený obchod vyřešit?
Zrovna dnes se chystám nájemkyni zavolat a domluvit se s ní, do kdy bude zavřený a co bude dál. Už jsme i uvažovali o tom, že bychom uzavřeli smlouvu s jiným zájemcem, uvidíme, jak se domluvíme.

Anketa: Schází vám ve Zdislavě obchod s potravinami?

Kateřina Pečená
35 let, Zdislava
Ano, je to hrozné. Děláme nákupy na týden dopředu v Liberci.

Martin Chudožilov
37 let, Zdislava
Určitě, na nákupy jezdíme do Žibřidic nebo Rynoltic.

Vladimíra Baková
38 let, Zdislava
Rozhodně. Jezdím nakupovat vlakem do Liberce i s miminkem.

Eva Vojenčiaková
63 let, Zdislava
Ani ne, stejně tu nic nemají, většinou jen sušenky a boty.

Bohumil Líbal
45 let, Zdislava
Chybí hodně, nemáme k dispozici ani základní potraviny.

ČTĚTE TAKÉ: