Kdo v neděli odpoledne procházel kolem vratislavické Zauhlovačky, nemohl si nevšimnout, že se místo proměnilo v ráj skrytých i méně skrytých pokladů. Oblečení, knihy, hračky, doplňky do domácnosti i rostliny čekaly na nové majitele, kteří jim vdechnou druhý život. „Naším hlavním cílem bylo dostat se do regionů a vysvětlovat lidem, proč věci nevyhazovat, dávat jim druhou šanci a právě re-use den jako koncept aktuálně putuje Českem a letos navštíví deset míst,“ řekla Deníku ředitelka České federace nábytkových bank a re-use center Zuzana Kuberová.

Re-use den připomínal koloběh věcí

V regionech funguje řada spolků, které se věnují aktivitám na poli udržitelnosti. Podle Kuberové není tento koncept nijak nový. Vrací se k tomu, co lidé dobře znají a chovali se tak po dlouhá léta. Věnovali se tomu, aby jejich věci měly další příběh a kupovali jen podstatné a potřebné zboží. „Snažíme se roztočit koloběh věcí a ukázat tento koncept v menších městech. Svět nepotřebuje, aby pár jedinců udělalo všechno pro ochranu klimatu. Potřebujeme, aby každý z nás udělal trošku. A právě o tom, co každý z nás může udělat, je Re-use den,“ zdůraznila.

Zájemci si mohli nechat nabrousit tupé nože, stánek tu mělo Knihkupectví a antikvariát Fryč. Potravinová banka Libereckého kraje nabízela polévku uvařenou ze zachráněné zeleniny, své aktivity ukázala i Nábytková banka Libereckého kraje. Ta provozuje už půl roku Re-use obchůdek, který se setkal u místních s velkým zájmem. „Připravili jsme výtvarnou dílničku, ve které mohou zájemci pomalovat domácí potřeby. Zároveň jsem vzali pár kousků z obchůdku, abychom ho přiblížili návštěvníkům,“ podotkla ředitelka nábytkové banky Jitka Večerníková s tím, že se účastnili poprvé takové akce. „Je nám to tematicky blízké, chceme se cítit součástí federace i v akcích, nejen na papíře,“ dodala.

Své zastoupení tu měl i rodinný Statek pod výhledy, který obhospodařuje bramborová a obilná pole, louky, bylinkové a květinové zahrady, pastviny s ovcemi a ovocné sady v Horním Vítkově u Chrastavy. Nabízel jak sušené květiny, tak i designovou tvorbu z recyklovaného plastu. „Snažíme se propagovat ekologické způsob hospodaření. Využíváme permakulturní zahradničení a regenerativní zemědělství,“ sdělila Zuzana Velenská.

Řemeslná dílna s re-use centrem v Zauhlovačce 

Samotná Zauhlovačka disponuje řemeslnou dílnou s re-use centrem, kde se snaží využívat spotřební materiál. „V Dílně každý měsíc pořádáme čalounické a renovační kurzy pod vedením zkušených a sympatických lektorů. Během kurzů se naučíte základním postupům a dovednostem, takže při příštích opravách už budete samostatní. Během kurzu si můžete opravit vlastní kus nábytku, očalounit sedák židle nebo zrestaurovat skříňku po babičce,“ informovala zakladatelka spolku AvangtArt Jitka Jakubičková.

Přes prázdniny aktivity v Zauhlovačce utichnou, aby se pak po létě mohly znovu naplno rozjet. Dobrovolné vstupné z nedělní akce poputuje na chod samotné dílny a obnovu věže, která aktuálně hostí výstavu o novém využití továrních komínů. „Myšlenkou celého našeho projektu je vytvořit ze státem chráněné kulturní památky místo pro setkávání, umění a zábavu. Věříme totiž, že památku nelze jen zrekonstruovat a oddálit tak její devastaci. Budova jako taková musí žít. Proto ji otevíráme široké veřejnosti, aby se z prostoru mohli těšit všichni, kdo dokáží ocenit jeho jedinečnost,“ uzavřela Jakubičková.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: K Turnovu letěl vrtulník záchranářů. Dívka spadla ze srázu v Dolánkách

Vrtulník letěl pro zraněnou dívku. | Video: Deník/Adéla Beranová