Přijel tehdy už jen jako občan s hercem Janem Třískou, se kterým trávil ve městě pod Ještědem první dny sovětské okupace před 35 lety v roce 1968.
Na besedě se v Krajské vědecké knihovně tehdy mačkalo tolik lidí, že se tam ani všichni nevešli.

„Ovzduší, které panuje v České republice, mne trápí. Často přemýšlím o tom, zda jsem některými svými kroky nynějšímu stavu sám nepomohl,” prohlásil v knihovně.

Diskuse byla sice věnovaná především srpnu roku 1968, ale hodně lidí se pochopitelně ptalo ikony sametové revoluce i na svržení komunistického režimu v listopadu 1989.

Jak vzpomínáte na bývalého prezidenta Václava Havla? Co pro Vás znamenal? Pište do diskuze nebo na e-mailovou adresu liberecky@denik.cz
Vybrané příspěvky dáme do novin. Děkujeme za ně…

Někteří z občanů se zajímali jak o podrobnosti tehdejšího vývoje, ale i na příčiny skepse, jež zamořila po předchozí vlně entuziasmu a důvěry občanů v politiky postupně celou republiku.

„Proti tehdejšímu Občanskému fóru stály všechny nástroje moci – policie, armáda, média a celé hospodářství. Zatímco my jsme se naivně přeli o zákony, oni už mezitím mazaně privatizovali,” podotkl na besedě Václav Havel. „Tenkrát jsme měli dvě cesty. Buď jsme se mohli komunistům mstít, takže bychom prolévali krev, nebo s nimi jednat. Zvolili jsme druhou cestu,” dodal.