Žádosti mohou podávat do 20. února. „Mělo by tu zůstat 4-7 kasin, a to takových, která nejsou bezprostředně na očích,“ popsal záměr jeden z navrhovatelů, Josef Šedlbauer.

Navrhovaná vyhláška říká, že kasina nesmí vzniknout v okruhu 150 metrů od základních a středních škol. Zásadnější podmínkou ale je, že jejich zřízení musí posvětit zastupitelé. Vyjadřovat se ke každému kasinu zvlášť bude také městská policie, centrum pro léčbu závislosti a další organizace.

JE TO KAŽDÉHO VĚC

Proti záměru se vyjadřovali třeba zastupitelé zvolení za hnutí ANO, včetně primátora Tibora Batthyányho. „Bude o tom rozhodovat nějaká netransparentní výběrová komise, vznikne tam potenciální korupční prostředí,“ vadí mu. S omezením hazardu má i problém ideový. „Je to přece každého věc,“ dodal.

KOMPROMISNÍ NÁVRH

Na regulaci hazardu má každá ze stran jiný názor. Včerejší schválený záměr však má být kompromisem. Vypadla z něj proto i podmínka o zákazu kasin v městské památkové zóně, nehlasovalo se ani o pravidle „jedno kasino na jednoho provozovatele“, ani o nulové toleranci hazardu.

„Není to úplně tak, jak jsme si představovali, ale dali jsme přednost kompromisu,“ vysvětlil náměstek Jan Korytář. Návrh včera podpořili zastupitelé za Změnu, Starosty, komunisty i někteří z dalších stran. O definitivní podobě vyhlášky, včetně seznamu povolených kasin, se bude rozhodovat v březnu. Otázkou je, zda i při tom dojde ke shodě, či nikoli. Jen na včera schváleném záměru se totiž pracovalo přes půl roku.