Zda je skutečně nabídne k prodeji, rozhodne zastupitelstvo tento týden. Podle ekonomického náměstka primátorky Jiřího Šolce má město už nyní několik zájemců z řad nadnárodních společností.

Šolc: jsem pro prodej

Šolc zastupitelům doporučí, aby s prodejem souhlasili. „Pro město to je ekonomicky nejvýhodnější varianta. Současné soutěžní právo, ekonomická situace města a hospodářská recese nenahrávají tomu, aby město vlastnilo obchodní společnosti, kterým podle zákona de facto ani nemůže bez soutěže zakázky dávat," prohlásil.

Za nejvýhodnější variantu považuje získání většinového partnera a ponechání si menšinového podílu. „V první řadě nám sice jde o cenu, ale také nám záleží na tom, co bude s technickými službami dále," uvedl.

Peníze získané prodejem chce dát do rezervy nebo použít na snížení městského dluhu, který dosahuje dvou miliard korun.

Když kývnou, lze je prodat už letos

V případě souhlasu zastupitelstva by se prodej mohl uskutečnit ještě letos. S přípravou už totiž radnice začala před dvěma lety.

Prodej ale zbrzdilo loňské referendum vyvolané opoziční Změnou pro Liberec, která s prodejem nesouhlasila. V referendu se sice drtivá většina vyslovila proti prodeji, výsledky ale nejsou pro město závazné. K referendu přišlo jen 16,9 procenta lidí, podle zákona je ale třeba nejméně 35 procentní účast.

Základní kapitál technických služeb je 126 milionů korun. Jejich stoprocentním vlastníkem je Liberec. Výsledky loňského hospodaření firmy se zhruba 150 zaměstnanci zatím známé nejsou. V roce 2012 hospodařila se ztrátou šest milionů a 600 tisíc korun, o rok dříve byla v zisku devět a půl milionu korun.

Výnosy z běžné činnosti TSML v roce 2012 překročily 141 milionů korun, meziročně tak klesly o více než 60 milionů.