Přemýšlíte, kterou stranu budete volit v podzimních komunálních volbách? Možná zbytečně. Příslušnost ve straně a účast na její kandidátce ne vždy zaručí loajalitu až do konce volebního období. Třeba v krajském Liberci už více než třetina zastupitelů nereprezentuje strany a hnutí, za která je do zastupitelstva voliči v říjnu 2014 poslali.

Rekordmanem je hnutí ANO, za které už v zastupitelstvu nesedí ani jeden z devíti zvolených zastupitelů. Ovšem nedobrovolně: pražské vedení v prosinci 2016 zrušilo celou libereckou buňku a vyloučilo její členy včetně primátora Tibora Batthyányho, což odůvodňovalo například poškozováním dobrého jména hnutí. Zastupitelé i přesto zůstali jednotní a sdružili se pod nový klub „bývalých členů zvolených za ANO 2011“.

Vítěznou Změnu pro Liberec zase vloni na podzim opustil náměstek Ivan Langr, který při svém odchodu zmiňoval neshody s politickým stylem lídra Změny Jana Korytáře. Ten mu však oponoval. „Pokud někdo kandidoval za Změnu, dostal hlasy jako součást celé skupiny a měl by ten zápas dohrát do konce. Loajalita je důležitá,“ zlobil se tehdy.

Jenže zastupitele v takovém případě žádný zákon ke složení mandátu nenutí. „Jsou země, kde když někdo opustí stranu, za níž byl zvolen, musí se funkce vzdát,“ vysvětlil politolog Jan Kubáček. Česko mezi ně ovšem nepatří. „Je to na osobní zodpovědnosti konkrétního člověka,“ doplnil.

Změna přitom jen o pár týdnů později zaznamenala další ránu. Rozchod s ní oznámili i dva z nejvýraznějších členů, Jaromír Baxa a Zuzana Kocumová. Ti se rovněž vymezili proti Janu Korytářovi a oznámili, že Změnu opouštějí, v klubu se ale až do voleb rozhodli zůstat.

Přesto některé názorové neshody pro Změnu znamenají komplikace, například při únorovém hlasování o lesním koupališti.
Trend rozpadů hnutí a přeběhlictví se na lokální úroveň podle politologa Jana Kubáčka přenesl z celostátní politiky a netýká se jen Liberce.

„Je to věčné dilema, zda voliči volí jméno, nebo stranu. Pro část disciplinovaných voličů můžou být odchody zastupitelů zklamáním,“ myslí si politolog.

Voliče TOP 09 tak mohla zklamat jedna z dvou zvolených zastupitelek, Zora Machartová. Ani ta už totiž není členkou strany. A podobně na tom jsou i Jan Čmuchálek s Martinou Rosenbergovou, odpadlíci z ČSSD. Systém komunálních voleb je přitom velmi složitý a na první pohled umožňuje volit osobnosti napříč stranami.

Je to ale klam, hlas pro kandidáta je v první řadě hlasem pro jeho stranu. Málokterý z voličů si to ovšem uvědomuje. „Myslím, že voliči budou osobnosti volit čím dál častěji, souvisí to s personifikací politiky. Důležitější než značka strany bude osoba lídra,“ uzavírá Kubáček.