Nad prostorem se ovšem opět vznáší hrozba budoucího zastavění. Do připravovaného nového územního plánu má být městský pozemek zakreslen jako „plocha pro bydlení“, vyrůst tak na něm mohou domy. S tím místní nesouhlasí.

„Plocha je aktivně využívaná sportovně, kulturně, chodí tam děti s družinami. Pořádají se tam společenské akce, ať už čarodějnice či dětské dny,“ vysvětlil na jednání zastupitelstva tamní obyvatel Roman Košvanec. Námitku proti prohlášení za stavební plochu podepsalo 300 lidí. Požadují, aby byla v územním plánu vymezena jako „plocha nezastavitelné zeleně“.

Hřiště v liberecké Svojsíkově ulici.

To zastupitelé na svém posledním zasedání odmítli. Pro vyhovění námitce jich zvedlo ruku jen 15. Podle staronového zastupitele a možného budoucího náměstka Jiřího Šolce (Starostové) je plocha prolukou, kterou je vhodné zahustit.

„Pokud bude pozemek v územním plánu ochráněn územní studií a zároveň zařazen na plochy neprivatizovatelné, tak je to dostatečná ochrana, aby tam vzniklo něco, co bude dobře vybalancované mezi odborníky, architekty a místními,“ řekl Šolc.

Spor o výstavbu se do Svojsíkovy ulice vrací už poněkolikáté. Poprvé se odehrával už v roce 2000. Vyrůst zde měly dva bytové čtyřpodlažní domy, petici místních však tehdy zastupitelé vyhověli.

Do územního plánu pak byla lokalita nesprávně zakreslena jako stavební parcela. V roce 2007 tu měla stavět firma Real Space, která dostala pozemek do pronájmu. Po právní bitvě se projekt neuskutečnil.

Pokud nové zastupitelstvo nezmění názor, prostor pro výstavbu se znovu otvírá. „Kdyby tam stál činžák z roku 1930, tak nikdo neřekne nic, protože to bude normální městský činžák,“ poukázal Šolc na hustotu okolních domů.

Proč by se v místě mělo stavět, ale místní nechápou. „Stavět bytový dům dětem na hřišti se nedělá, to je prasečina,“ prohlásila dnes již bývalá zastupitelka Zuzana Tachovská (Změna).

Končící vedení města poukázalo na možnost využívání nedalekého armádního sportoviště. To bude podle smlouvy přístupné veřejnosti dalších osm let. Vedle kontroverzního pozemku se navíc také nachází park pro rekreaci.