Nově si budou moci lidé zahrát na automatech jen na sedmi místech v Liberci: v paláci Syner, u bývalého kina Lípa, v obchodním centru Nisa, na Tržním náměstí, v Babylonu, na sídlišti v Rochlici a v Pavlovicích u Kolosea. O provozování kasin mělo zájem 17 provozoven, ty vhodné vybírali zastupitelé na základě připomínek několika komisí a občanského sdružení Advaita, které pracuje s gamblery.

Nejčastějším slovem, jímž zúčastnění ve čtvrtek vyhlášku komentovali, byl „kompromis“. Konečný počet a výběr je totiž výsledkem dlouhých jednání a podpořili jej zástupci pěti stran. „Ani jedna ze stran nemůže vyhlášku vydávat jako své vítězství, nikdo s ní nemůže být úplně spokojen, přesto má vyhláška konečně širší politickou podporu,“ konstatoval náměstek primátora Jan Korytář.

Primátor Tibor Batthyány se svými kolegy z bývalého hnutí ANO naopak hlasoval proti. „Výběr nemá jasně stanovená pravidla a je prováděn pomocí subjektivních pocitů, což přináší korupční potenciál,“ poznamenal. Předkladatel vyhlášky, náměstek Ivan Langr, zmínil, že se v posledních dnech skutečně ocitl pod tlakem hazardní lobby. „Dalo se to očekávat, musíme to ustát a vyhlášku si obhájit,“ řekl.

Nová vyhláška začne platit 4. dubna, ze dne na den však kasina nezmizí. Některá totiž mají ještě platná povolení. Nová už ovšem nedostanou.