Před téměř jedenácti lety hlasovalo 23 zastupitelů města Liberec pro prodej pozemku v Liberci-Doubí manželům Volavkovým. Před sedmi lety byli obžalováni za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle obžaloby zastupitelé prodali pozemek nevýhodně a městu tak vznikla škoda minimálně 3,5 milionů.

Po několika rozsudcích, z nichž jeden vyměřil zastupitelům i tříměsíční podmínku, je úterní verdikt odvolacího soudu pravomocný. Zbývá už jen možnost dovolání k Nejvyššímu soudu.

BÁLI SE ROZHODOVAT

„Jsem samozřejmě rád, ale za ty roky už jsem obezřetný. Kauza se samozřejmě negativně promítla do mého života a už se nedivím, proč řada rozumných lidí nechce jít do politiky,“ vyjádřil se jeden z obžalovaných, ředitel Komunitního střediska Kontakt Michael Dufek.

Mezi dalšími obžalovanými byl například i bývalý primátor Jiří Kittner, nebo stávající zastupitelé Zuzana Kocumová, Kateřina Absolonová a Ondřej Červinka. Ten se už před časem vyjádřil, že soudní tahanice se negativně projevily i na pozdějším rozhodování městských zastupitelů, kteří se báli, že budou opět kriminalizovaní.

PODEZŘELÝ NÁVRH

Podle předsedkyně odvolacího soudu Zdeňky Mitošinkové měl být návrh na prodej pozemků zastupitelům podezřelý. „Byl strohý a nebyl odůvodněný,“ sdělila soudkyně a připomněla, že dva zastupitelé na neadekvátní cenu upozorňovali.

Na tom, jaká městu vznikla škoda, se ale neshodly ani čtyři znalecké posudky, jejichž odhady se lišily v řádech milionů.

„Trestat je tedy za to, že měli více zkoumat cenu pozemků, když nejsou realitní makléři, považuji za nemístné,“ vysvětlil jeden z obhájců Vladimír Škréta, který doufá, že dovolání státní zástupce nepodá. „Podle mě se prokázalo, že jednání zastupitelů není trestné,“ dodal.

V roce 2007 odsouhlasilo zastupitelstvo prodej pozemků o rozloze téměř 3400 metrů čtverečních bez výběrového řízení téměř za 1,5 milionu korun. Manželé Volavkovi za jeden pozemek zaplatili 875 Kč za metr čtvereční a za druhý 350 Kč za metr.