Zastupitelé včera schválili vznik vlastního dopravce nazvaného Autobusy LK. Kraj jej založil kvůli tomu, aby měl pod větší kontrolou náklady, které na zajištění autobusové dopravy vynakládá. Pro záměr se vyslovilo 35 z 45 zastupitelů. Záměr kraje kritizovali někteří opoziční zastupitelé a také zástupci dopravce BusLine.

Právě BusLine dnes dostává od kraje největší dotaci na ujetý kilometr. „Společnost BusLine se bude ohrazovat proti jakýmkoli protiprávním krokům, které kraj koná,“ uvedla mluvčí BusLinu Nikola Bradíková. BusLine už před časem napadl záměr kraje koupit ČSAD Liberec, a jak už Deník informoval, antimonopolní úřad mu dal za pravdu a prozatím nákup zakázal.

PŮTA VS BUSLINE

Kraj teď proto zakládá úplně novou firmu, takzvaně na zelené louce. „Nechceme být rukojmími svých dodavatelů,“ vysvětlil hejtman kraje Martin Půta. Ten otevřeně napadá především praktiky BusLinu a kriticky se staví i k rozhodování antimonopolního úřadu. „Nechci, abychom dopadli jako v Liberci, kde platí zcela neadekvátní cenu za kilometr,“ uvedl hejtman Půta. „BusLine se snaží zmonopolizovat celý trh v Libereckém kraji,“ pustil se pak ostře do soukromého dopravce.

Proti takovému nařčení se na zastupitelstvu ohradil odborář ze společnosti BusLine Jiří Kuchyňka. „Co vás vede k tomu, vést boj proti dopravci, který legálně vyhrál výběrové řízení?“ ptal se hejtmana. Upozornil zároveň na to, že některé kroky vedení kraje nejsou legislativně správné, což koneckonců potvrdil i antimonopolní úřad.

ZATÍM JEN JEDNATEL

Někteří zastupitelé kritizovali i nepřipravenost záměru. Přesto se nakonec většina pro vznik nového dopravce vyjádřila. Dopravce zatím nebude vlastnit vozidla ani zaměstnávat řidiče, jediným zaměstnancem bude jednatel Jiří Řádek. Ten má za úkol připravit harmonogram rozjezdu firmy a finanční analýzu.

Teprve pak bude jasné, kdy autobusy v krajských barvách doopravdy vyjedou a kolik jich bude. „Realistický odhad je, že by mohly vyjet v prosinci 2019,“ uvedl hejtman Půta. Kraj má totiž stále uzavřené několikaleté smlouvy se třemi dopravci.