Vyplývá to z prvních výsledků šetření policie, Státního ústavu pro kontrolu léčiv a výrobce narkotizačního přístroje Fabius GS, firmy Dräger Medical. Jejich závěry prý směřují k tomu, že nemocnice zanedbala údržbu filtru.

Ten má být podle odborníků vyměněn po operaci každého pacienta, nejdéle každý den. Pokud není filtr dostatečně průchodný, pacienti v narkóze nemají dost kyslíku a může u nich dojít i k trvalému poškození mozku.

Selhala technika?

Policie a SÚKL nyní prověřují, jestli byl filtr vyměňován pravidelně. Podle informace Deníku ovšem personál nemocnice kontaktoval v den operace servisní techniky přístroje s tím, že filtr dostatečně nefunguje. Po dohodě s technikem měl personál funkčnost filtru vyzkoušet na umělé plíci, což se však zřejmě nestalo.

Když potom u pacienta nastala kvůli neprůchodnému filtru dechová zástava, anestezioložka ji nezaznamenala a zpočátku vůbec nereagovala na pokles kyslíku v krvi.

Tím, zda personál dodržel veškeré postupy, se v pátek přímo na místě několik hodin zabývala kontrola ze SÚKL. Ústav ovšem do pravomocného rozhodnutí nemůže poskytovat bližší informace.

Generální ředitel Krajské nemocnice Liberec nicméně sdělil, že prvotní závěr SÚKL je takový, že nastala „porucha pomůcky na jedno použití“. Nemocnice se má k závěru kontroly vyjádřit do dnešního dne.

Muž se podrobil náročné operaci rozsáhlé tříselné kýly 22. června letošního roku. Během zákroku došlo k dýchacím problémům, které vedly až k zástavě srdce. Lékařům se ale situaci na sále podařilo zvládnout.

Muž ležel na ARO, následně na JIP chirurgického oddělení a když to jeho zdravotní stav dovolil, byl přeložen na standardní pokoj. Tam v podvečer 9. července náhle zemřel na masivní embolii plic, kterou prokázala lékařská pitva