Kritická situace je u jablonecké přehrady. Zde sáčky na psí výkaly permanentně chybí. Přesto podle mluvčí jablonecké radnice je technické služby denně doplňují. „Město instalovalo 151 odpadkových košů, u kterých jsou k dispozici zásobníky se sáčky na psí exkrementy. Ty jsou v oblastech s vysokou četností, jako například okolo přehrady, doplňovány denně. Ostatní místa dvakrát až třikrát týdně,“ uvedla mluvčí jablonecké radnice Jana Hajná.

S tímto tvrzením však pejskaři nesouhlasí. „K přehradě chodím několikrát denně a zásobníky jsou až na výjimky prázdné,“ postěžovala si majitelka ročního křížence Petra. Další pejskař nad prázdnými zásobníky zlomil hůl a situaci řeší po svém: „Hodně jezdím po okresu, pár sáčků si naberu třeba v Plavech.“

NEMYSLÍ NA OSTATNÍ

Na neohleduplnost mezi majiteli psů upozornila i Hajná. „Problém je v tom, že jedinec vybere celý zásobník a nemyslí už na další. Volné sáčky u odpadkových košů jsou nadstandardní službou pro majitelé psů a využít je mohou v případech, když u sebe nemají vlastní pytlík na úklid psích hromádek,“ poznamenala Hajná.

Zmíněné Plavy mají osm sběrných míst, kde majitelé psů mohou najít černé igelitové sáčky. Starosta Milan Hloušek potvrdil, že je obden doplňují a že nezaznamenal žádné stížnosti od místních obyvatel. V obci zaplatí majitel za svého psa 80 nebo 150 korun. V případě, že psa přihlásíte na adrese panelového domu v Jablonci, zaplatíte 1 500 korun.

ÚTOKY VANDALŮ

Stotisícový Liberec s doplňováním přestal. „Zásobníky podléhaly vandalismu a tvořil se nepořádek. Lidé sáčky vytahovali a ty se pak povalovaly kolem. Nebo si je lidé nabírali do kapes ve velkém,“ vysvětlil mluvčí libereckého magistrátu Jan Vrabec. Roční poplatek za psa tu činí 600 korun.

V České Lípě, kde za psa v bytovém domě zaplatíte tisíc korun ročně, doplňují sáčky každé pondělí a nemají omezený počet. Naopak počtem sáčků se řídí Jablonec, kterému dominuje vodní nádrž Mšeno. Za rok jich do zásobníků přijde více než 1,5 milionu kusů. Majitel psa v Liberci může získat sáčky zdarma. „Při platbě za psa nebo při registraci dostane majitel psa sáčky přímo v novém magistrátu, a to až čtyřikrát ročně,“ podotkl Vrabec.

Podobný systém mají v Novém Boru. Sáčky na psí exkrementy si mohou pejskaři vyzvednout na radnici. Doložit musí doklad o zaplacení poplatku za psa. Sáčky jsou pro chovatele k dispozici zdarma. „Doufáme, že touto aktivitou přispějeme k větší čistotě na sídlištích i v centru města, především nyní, kdy je po zimě znečištění více patrné,“ řekla vedoucí novoborského odboru životního prostředí Jitka Kopčáková.

Nejlépe jsou na tom v Turnově. Tam pejskaři dostanou zásobu od radnice a zároveň je najdou v kanceláři technických služeb zdarma a neomezeně. „Jsou celoročně k vyzvednutí bezplatně dva druhy sáčků. Papírové s lopatkou uvnitř nebo igelitové. Množství vyzvednutých sáčků radnice ničím neomezuje,“ informovala mluvčí turnovské radnice Zdeňka Štrauchová. Poplatek za psa v bytovém domě je 800 korun za rok.