V sobotu dopoledne prší dál a dál. Hladina řek povážlivě stoupá, z oken s obavami hledí zamračené tváře.

Starostové Višňové a Hrádku nad Nisou rozhodují o evakuaci části obyvatel. Není na co čekat. „Voda tu stoupala stejně rychle jako před týdnem,“ řekla starostka Višňové Marie Matušková.

Desítky jich musí opustit už jednou zatopené domovy. Týden dřeli a je to tu zas. Odcházeli se strachem, ale smířeni s osudem. „To, co se stalo minule, už nechci znovu zažít. Jdeme dobrovolně,“ řekl jeden z evakuovaných. Podobně reagují všichni. Nic jiného se nedá dělat.

Déšť ustává. Je sobota odpoledne a situace se uklidňuje. Voda opadává. Lidé se vrací domů. „Nakonec to proběhlo dobře. Dostali teplý čaj a na pár hodin se tu prospali,“ řekla Matušková.

V Hrádku nad Nisou byla situace obdobná. Jak rychle začala Nisa stoupat, během chvíle začala opět klesat. „Nechtěli jsme nic podcenit,“ uvedl k situaci starosta města Martin Půta. Evakuací chtěli předejít složitému zachraňování obyvatel. „Jezdit později pro někoho po zaplavené silnici mohlo být riskantní. Nakonec to dopadlo dobře,“ doplnil. Lidé si podle něj odpočali a odpoledne už byli zase doma.

V neděli odpoledne se krajem prohnala další silná bouřka. Voda z polí zaplavila domy a sklepy části Bílého Kostela, znovu ublížila cestám. „Snažili jsme se dát trochu do pořádku silnice a teď je znovu poničila další záplava,“ řekl starosta Jiří Formánek. Nyní musí zase uklízet. V Horním Vítkově voda podemlela silnici, Ve Václavicích zase zaplavila sklepy u tří domů.