Velkým lákadlem Dětského dne byla zpěvačka Karolina Gudasová, která založila projekt Karol a Kvído. Přibližně čtyřicet minut do jejího vystoupení začalo pršet, a tak se Markéta Soukupová spolu s dcerou schovaly do místní kavárny. Lehký deštík se postupem času změnil v liják. „Podívala jsem se na hodinky, kolik zbývá času do vystoupení, a bylo 15.38. Byla jsem rozhodnutá počkat, než déšť přejde, a poté vyrazit domů. A ani ne do dvou minut se ozvala blízko nás velká rána,“ zavzpomínala na osudový okamžik Soukupová, která už od dětství toužila stát se zdravotní sestřičkou a pomáhat. „A vypadá to, že dcera půjde v mých šlépějích. Ráda poslouchá příběhy o tom, co jsem zažila v práci, umí základy resuscitace a zvládla by zavolat tísňovou linku,“ dodala.

Následovalo ticho, které přerušil alarm v kavárně a následný vpád vyděšené ženy, která sháněla lékaře. Zdravotní sestřička ani minutu neváhala a vyrazila na pomoc. Dcerku nechala ve společnosti své kamarádky a věděla, že bude v bezpečí.

„Paní mě dovedla k dívce, která vykazovala jasné známky srdeční zástavy. Spolu s lékařem, který doběhl chvilku přede mnou, jsme začali s okamžitou resuscitací. Měli jsme k dispozici automatizovaný externí defibrilátor, který je důležitý pro diagnostiku srdečního rytmu právě po úderu bleskem, protože takový člověk potřebuje při komorové fibrilaci výboj u resuscitace a dále se provádí srdeční masáž do analýzy srdečního rytmu,“ řekla s tím, že na začátku ji překvapilo ticho, které zde panovalo. Poté ho vystřídal křik a chaos. „Slečna se po chvíli probrala a tak jsem vyrazila k dalším zraněným. Lidé na mě tak různě volali a mávali. Většinou už byli při vědomí, utrpěli šok. A posléze začaly přijíždět sanitky a rozběhl se traumatologický plán,“ osvětlila.

Ohromně ji překvapila solidarita některých návštěvníků. Ač sami utrpěli zranění a cítili brnění či paralýzu, snažili se pomáhat ostatním. Zároveň ocenila profesionalitu všech záchranářů na místě a organizovanost zásahu. Sama v pondělí navštívila slečnu, kterou v prvním okamžiku ošetřovala. „Setkala jsem se i s její maminkou a bylo to hodně emotivní. Nejdříve jsme si poplakaly a nakonec se i zasmály. Pacientka je na tom už dobře, je usměvavá, za to jsem moc ráda,“ svěřila se zdravotní sestřička z liberecké nemocnice.

Událost, která se odehrála ve Vratislavicích nad Nisou, byla pro ni první zkušeností. Za tu dobu, co působí ve zdravotnictví, nezažila, že by blesk způsobil hromadné zranění lidí v takovém rozsahu. Přišla do kontaktu s pacienty, kteří po zásahu bleskem utrpěli vážná zranění, ale jednalo se o jednotlivce. „Počkali jsme, až se situace uklidnila a vydali se domů. Dcera byla vyděšená, ale vysvětlila jsem jí, že jsem musela pomáhat a nakonec zvládla velice dobře zpracovat celou událost,“ podotkla Soukupová.

A jak se staví k některým komentujícím, kteří tvrdí, že organizátor měl akci zrušit? „Já bych jenom chtěla říct, že po bitvě je každý generál. Neplatila žádná výstraha varující před velkými bouřkami. Lidé se v první chvíli neschovávali pod strom před hromy a blesky, ale před deštěm. Nikdo nemohl čekat, co přijde. Vadilo mi číst některé komentáře lidí, kteří na místě ani nebyli a zároveň psali nesmysly,“ odpověděla na otázku.

Poděkování si podle ní zaslouží jak záchranáři, tak i zdravotníci, kteří v tu dobu byli na místě a trávili s rodinami volný čas. Vděk patří i kolegům, kteří se zúčastnili v nemocnici aktivace traumaplánu při příjmu a ošetření pacientů do nemocnice. „A klobouk dolů před rodiči, kteří zachovali chladnou hlavu a byli schopní pomoci nejen sobě a svým dětem, ale dalším raněným,“ uzavřela Markéta Soukupová.

Mohlo by vás zajímat: Temulka a Temulda lákají do libereckého muzea. Děti hledají ztracené nářadí

Dětská prohlídková trasa Hledáme ztracené nářadí cílí na děti předškolního věku a žáky prvních a druhých tříd. | Video: Martin Štefanov