Nezvyklá záře nad polskou elektrárnou Turow vyděsila v pondělí večer obyvatele Frýdlantského výběžku. Všichni tam ještě mají v paměti výbuch před dvěma lety, který zničil polovinu elektrárny a čtyři lidé se při něm zranili. Exploze byla tehdy slyšet po celém Frýdlantsku.

„Volalo nám teď několik lidí, co se to nad Turowem děje. Celá obloha byla zalitá červenou září, lidé se báli, že v elektrárně zase hoří," popisuje starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Ten se okamžitě spojil s krizovým štábem v Bogatyni. Poláci ho ale ujistili, že k žádné havárii nedošlo. „Ta záře byla způsobena silnějším osvětlením elektrárny. Světelné záření se pak odráželo od nízké oblačnosti a tak to vypadlo, že je tam obrovský požár. Celá obloha nad Frýdlantským výběžkem byla podivně rudá, ale všechno je v pořádku, žádné nebezpečí nehrozí," uklidňuje Ramzer.

Podobné světelné jevy teď možná budou na Frýdlantsku k vidění častěji. V Turowě totiž v pondělí začala plánovaná výstavba nového bloku elektrárny. Ten by měl nahradit zastaralé jednotky u bloků 8, 9 a 10, které budou postupně odstaveny. Nová jednotka bude mít výkon 460 megawattů, náklady na její výstavbu jsou kolem čtyř miliard zlotých, tedy zhruba 30 miliard Kč. Modernizace by měla být hotová do konce roku 2019. Nový blok by měl elektřinou z hnědého uhlí zásobit jeden milion polských domácností.

Čistější ovzduší

„Lidé v příhraniční oblasti určitě ocení, že technické parametry nového bloku přispějí ke zlepšení životního prostředí," prohlásil generální ředitel společnosti PGE, která Turow provozuje, Marek Woszczyk. „Emise oxidu uhličitého by se měly snížit o 25 procent. Dojít by mělo i k poklesu oxidu siřičitého a oxidu dusíku," slibuje Woszczyk. Obyvatelé Frýdlantska modernizaci Turowa vítají. Obavy přesto panují.

„Trochu máme problém s monitoringem polétavého prachu a těžkých kovů. V Polsku se totiž ze zákona nemusí tyhle veličiny sledovat. Nejbližší měřící stanici navíc mají Poláci 70 kilometrů od Turowa, takže ty hodnoty vůbec nemusí odpovídat skutečnosti," říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. „Problém je také v tom, že v Polsku mají firmy, které zaměstnávají hodně lidí, veliká privilegia, takže donutit je, aby dělaly něco, co samy moc nechtějí, je těžké," dodává Ramzer.

I když se Turow začal modernizovat, obyvatelům Frýdlantska vadí, že se kvůli tomu prodlouží životnost celé elektrárny. „Původně se počítalo s tím, že Turow zavřou kolem roku 2030. Teď ale díky lepšímu zařízení nespotřebují tolik uhlí najednou, takže těžit budou o to déle," říká Ramzer. Zatím poslední odhady hovoří o tom, že zásoby uhlí jsou v Turově až do roku 2045.

Turow v číslechTurow je druhou největší elektrárnou v Polsku a pokrývá 8 % spotřeby celé země. Postavena byla v letech 1961 až 1971. V 70. a 80. letech zapříčinila devastaci lesů v Jizerských horách. Po revoluci prošly bloky modernizací za 1,5 miliardy USD (asi 28 mld. Kč). Turow zaměstnává 1.800 lidí, další 4.000 pracují v dole.