"Lidé by vůbec neměli chodit ven a měli by dodržovat pokyny hasičů," uvedl starosta Dan Ramzer. Město je odříznuté od světa a čeká na pomoc armády. „Velká voda zasáhla Frýdlant naposledy v 50. letech minulého století, tehdy ale bylo na náměstí jen půl metru vody, teď je jí třikrát víc,“ doplnil starosta.

Ve Frýdlantu museli evakuovat kolem tisíce lidí. "Evakuovali jsme chalupáře i dětský tábor," řekl Ramzer. Své domovy museli opustit i lidé v centru města.

Krizové centrum pro evakuované vybudovalo město v internátu a tělocvičně místní střední školy. Záchranné práce podle něj ale komplikuje nedostatek techniky. "Naši hasiči mají k dispozici jediný člun a ten ani nemá motor," řekl Ramzer. Městu chybí i těžká technika.

Složitá situace je i v okolí Frýdlantu, v Jindřichovicích pod Smrkem byl vyhlášen stav ohrožení. „Voda zaplavila silnici, a situace není vůbec dobrá. Teď ale voda o metr opadla, tak snad to bude lepší,“ uvedla Deníku Marie Bartůšková. Ta má informaci i z Hejnic, kde se rozvodnila Smědá. „Kamarád má chatu u potoka a voda jí sahá až po střechu, jinde jsou zatopeny sklepy“ uvedla.

Problémy má i Horní a Dolní Řasnice, kde je prý situace ale o něco lepší. „Silnice je v části obce pod vodou a nedá se projet, zatopené jsou některé sklepy,“ uvedla Pavla Houdková, která má v Řasnici chalupu.

Frýdlantsko hlásí dvě oběti. Třiaosmedasátiletý muž utonul v Raspenavě. Další muž zahynul v Dětřichově, kde dokonce lidé čekali na evakuaci na stromech. Kdo měl více štěstí, na další pokyny čekal u obecního úřadu, který se velké vodě vyhnul.