Základní škola ve Višňové například ve čtvrtek slavnostně otevřela novou počítačovou učebnu v hodnotě půl milionu korun. Tu původní odnesla voda.

„Počítačovou učebnu jsme otevřeli s dvouměsíčním zpožděním, čekali jsme na peníze,“ řekl ředitel školy ve Višňové Luboš Šlechta. „Tato učebna je přitom naprostou nutností. Museli jsme informatiku na začátku roku vyučovat jen teoreticky nebo v multimediální učebně.“ Na nové zařízení učebny přispěli hlavně soukromí dárci. Pomohla také nadace Preciosa a několik strojů dodal i Liberecký kraj.

Práce ale zdaleka nekončí. Škola se stále potýká s problémy s podlahami. Místy se pod nimi objevují výdutě, propadají se a lámou. „Zbývá nám toho opravit ještě hodně, ale zde již půjdou peníze přes město a ministerstvo pro místní rozvoj,“ dodal ředitel.

Ve zdevastované Višňové je to jediné školní zařízení, ale třeba ve Frýdlantě jich mají víc. „Voda nám zaplavila jenom dvě školy, a to mateřskou školku a základní uměleckou školu,“ popsal starosta Frýdlantu Dan Ramzer. „Školka již funguje normálně. V umělecké škole je vytopený sklep, který hygiena zavřela a kroužek kreslení a keramiky, který tam fungoval, dočasně přesídlil do náhradních prostor,“ dodal s tím, že oprava školy by do konce pololetí měla být hotová.

Chrastava již své školy také uvedla do provozu. „Nejtěžší byla situace s mateřskou školkou v Nádražní ulici. Tu jsme uvedli do provozu v listopadu,“ uvedl starosta Chrastavy Michael Canov. „Ostatní školy jsou v normálním provozu,“ dodal.

Přívalu vody ovšem padla za oběť školka v Raspenavě. Zničil ji tak, že ji bylo nutné zbořit. „Už od září ale školka normálně funguje v prostorách České besedy,“ řekl raspenavský starosta Pavel Lžičař. „Samozřejmě tam nebude navždy. Máme již zpracovanou projektovou dokumentaci na novou budovu, která bude stát na stejném místě, ovšem s protipovodňovými opatřeními a o několik metrů výš,“ doplnil.