Do 11. ročníku oblíbené fotosoutěže, za jejímž vznikem stojí Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, se přihlásilo 42 autorů s více než 150 snímky Jizerských hor. Nejlepší z nich se stanou součástí benefičního kalendáře Zaostřeno na Jizerky 2022 a putovní výstavy. A právě o jedné fotografii, která bude zařazena do výstavy, budou moci rozhodnout i čtenáři Deníku.

„Loni bylo odevzdáno téměř 14 tisíc hlasů a zájem veřejnosti mě velmi potěšil. Ukazuje se, že lidé mají o toto krásné pohoří zájem a že si ho rádi prohlédnou na opravdu povedených fotografiích, které se nám každým rokem scházejí,“ sdělil ředitel pořádající nadace Ondřej Petrovský. Anketa poběží po celé léto. Zájem o hlasování se každý rok zvyšuje a největší ohlas má vždy finále.

„Kromě hlasování si lidé rádi proklikají i galerie s povedenými fotkami,“ řekla webeditorka Deníku Zuzana Kolářová.

Šaty.
Splněný sen. V Turnově otevře krejčovství s prvorepublikovým nádechem

Hlasování začne tento pátek na webových stránkách Deníku a postupně se v osmi týdenních kolech představí všechny soutěžní fotografie. Z každého kola pak vzejdou dva snímky postupující do finále – dvoutýdenního hlasování na počátku září. Na vítěze čeká cena od společnosti Canon. „Vyhlášení výsledků pak proběhne v rámci vernisáže výstavy, která se uskuteční v úterý 5. října v tropické zahradě v libereckém Centru Babylon. Představíme zde i benefiční kalendář,“ dodal Petrovský.

Nadace pořádá soutěž od roku 2011 a za tu dobu se sešlo přes dva tisíce snímků Jizerských hor. Světlo světa spatřilo na 13 500 kalendářů. Výtěžek z jejich prodeje putoval na projekty cílící na obnovu Jizerek, ať už šlo o napomáhání zadržování vody v cenných rašeliništích v samém srdci tohoto pohoří, obnovu návštěvnické infrastruktury či výsadbu tisíců původních a druhově rozmanitých sazenic stromků. „Vážím si nejen fotografů, ale i všech lidí, kteří si kalendář zakoupí. Ten má nejen potěšit krásnými snímky Jizerek, ale zároveň významně pomáhá samotnému pohoří,“ zdůraznil Petrovský.

Náklad se postupně navyšuje z původních 800 kusů až po loňský rekordní náklad 1800 kalendářů, které se nadaci i přes všechna omezení podařilo rozprodat prakticky do posledního. „Jizerské hory jsou rozlohou poměrně malé území, ale poskytují nepřebernou a pestrou škálu úžasných přírodních fenoménů, které se neokoukají,“ dodal vedoucí nadační kanceláře Jakub Trsek.