VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žánr sci-fi jsem si nevybral, on si vybral mne, říká literát Jan Kovanic

Liberec – Nejen filmaři si Liberec oblíbili pro jeho půvab a krásné okolí. Město představuje inspiraci i pro spisovatele. Liberecký rodák Jan Kovanic v chystané knize kombinuje zážitky vlastní i své rodiny a skutečné historické události se sci-fi prvky. „Jediný problém byl, jak skutečné historické události podat tak, aby byly důvěryhodné alespoň ve sci-fi žánru,“ popisuje spisovatel tvůrčí proces.

7.10.2018
SDÍLEJ:

Jan Kovanic.Foto: Archiv Jana Kovanice

V Liberci jste se narodil. Proč jste z něj odešel?
Nejdříve jsem šel na vysokou školu do Poděbrad a do Prahy. Nu a v pražských Holešovicích sídlil monopolní výrobce elektrotepelných zařízení, kam mě nasměrovala moje silnoproudá specializace. Zároveň s ukončením školy jsem se oženil s Pražandou, pardon Nuselačkou (úsměv), založili jsme rodinu, a tak jsem se v Praze uhnízdil už natrvalo.

Vracíte se někdy zpátky? A líbí se vám „nový“ Liberec?
Nejméně jednou za rok, o prázdninách, jezdím na dovolenou do Jizerek. Skoro dvacet let jsem jezdil na dva týdny na Šámalovu chatu na Nové louce. Samozřejmě se přitom vždy zastavím v Liberci. Jeho aktuální podoby jsou různé a taky se mi různě líbí. Nejohyzdnější mi přitom připadá „pyšný palác“ Syner. Mrzí mne, že byl zbourán Hubáčkův obchoďák Ještěd.

Vystudoval jste ČVUT. Jak jste se vůbec dostal k psaní?
Na vysokou školu jsem šel hlavně proto, abych nemusel jít na vojnu na dva roky, ale jen na jeden. Od dětství jsem hodně četl, a tak jsem na střední škole prospíval nejlépe v češtině. „Úvahy“ mi šly skvěle. Jako vysokoškolák jsem působil v Jonáš klubu, dřívějším Klubu spřízněných duší divadla Semafor, a přispíval jsem do jeho časopisu drobnými díly a reporty z klubových akcí. A když jsem jako mladý inženýr nastoupil do svého prvního zaměstnání, měl jsem za úkol napsat návod na ovládání středofrekvenčních ohřívacích zařízení. Ve schématech zapojení jsem si našel, jak to funguje, a pak jsem se snažil srozumitelně vysvětlit budoucí obsluze, co a kdy a proč zmáčknout. Zde jsem také od kolegů dostal svoji první přezdívku Balzac.

Jak vzpomínáte na své první dílko?
Za svůj první literární počin považuji dopis, který jsem v roce 1986 poslal Jiřímu Grygarovi, ve kterém jsem mu navrhl, jak zachránit kosmonauta před pádem do černé díry. Ten můj humorně laděný, ale fakticky správný text, uveřejnil v časopise Československé astronomické společnosti Kosmické rozhledy. Napsal mi, že mi ho nemůže honorovat, ale kdybych napsal ve stejném stylu něco méně odborného, tak by mi to mohl doporučit do Technického magazínu, kde byl členem redakční rady. Měsíc jsem psal a ladil ty dvě nebo tři normostránky článku, pak se další měsíce těšil, až vyjde. Dmul jsem se pýchou, že jsem se ocitl po boku takových géniů, jako byli Miroslav Holub nebo právě Jiří Grygar. Ten se tak stal prvním kmotrem mého psaní.

Proč jste se rozhodl psát sci-fi?
Žánr sci-fi jsem si nevybral, on si vybral mne. Nejdříve jako mladistvého čtenáře. Prošel jsem postupně cestou od pohádek přes ransomky a mayovky k Julesi Verneovi. Jenže jeho knihy byly vlastně cestopisy ozvláštněné vynálezy, které v jeho době už v nějaké formě existovaly a ve dvacátém století působily trochu anachronicky. Když vyletěl Sputnik, chodil jsem do první třídy. Když vyletěl Gagarin, bylo mi deset. Tím byl dán směr mé další dobrodružné četby. A později i tvorby.

Píšete i pro internetový deník Neviditelný pes. Tam ale neposíláte sci-fi povídky, že?
Ne, tam jen pokračuji ve své tradici komentování a informování o naší současnosti a moderní historii. Činím tak nadále formou úvah, esejů nebo tvarem, kterému říkám „fejetonové reportáže“. Jsem komentátor s jasně vyhraněnými stanovisky, nikoli vyvážený novinář, i když díky principálovi Neviditelného psa Ondřeji Neffovi jsem se stal členem Syndikátu novinářů ČR.

Váš první román Blackout vznikl i díky Ondřeji Neffovi. Je tomu tak?
Můj přerod od publicisty ke spisovateli se stal určitou náhodou právě díky Neviditelnému psu a jeho šéfovi Ondřeji Neffovi. Připravoval svůj román Tma a rozesílal ho beta-čtenářům. Když jsem zjistil, že fantaskním motivem Tmy je fundamentální ztráta elektřiny, kterou nelze ani vyrobit, a já byl přitom elektroinženýr, který se v Ústřední telekomunikační budově na Olšanech stará právě o to, aby se elektřina „neztratila“, tak jsem se vnutil jako poslední beta. Několik mých změn se tak dostalo až do Mistrova díla. Jenže jsem Neffovi do jeho Tmy pořád šťoural a měl jsem tolik připomínek, že mi nakonec řekl: „Když jsi tak chytrej, tak si to napiš sám.“ A tak z asi dvaceti stran poznámek vznikl můj první román Blackout. Takže Ondřej Neff se stal druhým kmotrem mého psaní.

Máte nějaký autorský vzor?
Stanislav Lem, Ray Bradbury, Isaac Asimov, Robert Heinlein ve svých prvoplánově nekomerčních kusech, a pak samozřejmě můj miláček Arthur C. Clarke. Rád s nimi polemizuji.

Aktuálně pracujete na románu, jehož děj jste zasadil do prostředí Liberce. Můžete o něm něco prozradit?
V roce 2011 vznikl projekt Kroniky karmínových kamenů, což je série knih o české historii, který je jen volně spojen motivem kouzelného kamene rubelit, jehož největší známý exemplář zdobí čelenku české královské koruny. V roce 2012 jsem byl do projektu přizván jeho koordinátorkou Františkou Vrbenskou. Od počátku mi bylo jasné, že se děj bude odehrávat v Liberci 20. století tak, jak jsem ho sám jako dítě a dospívající zažil. Můj původem židovský děda byl československým vlastencem a moji českou babičku si bral na radnici většinově německého Liberce právě 28. října 1918 ještě v uniformě c. k. vojáka. Já jsem v Liberci v sedmnácti letech zažil sovětskou okupaci, třicet let předtím můj tehdy sedmnáctiletý táta zažil v Liberci okupaci nacistickou. Už to samo je román ve zkratce!

Kdo bude hlavním hrdinou?
Františka Vrbenská mi pro inspiraci poslala pohlednici prvního letadla zkonstruovaného na české půdě, totiž Holubici (Taube) Igo Etricha, která byla představena na dostihové dráze v Pavlovicích v roce 1911, kde jsem o 45 let později na tehdejším plochodrážním stadionu zažil jako dítě vlastní silný letecký zážitek. Bylo rozhodnuto: můj hrdina bude vidět svět skrze filtr letectví a kosmonautiky a také dobové komunistické propagandy, kterou moje generace dýchala jako vzduch. Jediný problém byl, jak skutečné historické události podat tak, aby byly důvěryhodné alespoň v sci-fi žánru.

Autor: Jiří Louda

7.10.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 15 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost SPA RESORT LIBVERDA hledá do svého Léčebného úseku vysoce odbornou, pozitivní a empatickou osobnost na pozici ROZPIS PROCEDUR, Co bude patřit k Vašim každodenním činnostem?, •plánování a rozpis procedur klientům SPA RESORTU, •úzká spolupráce s lékaři SPA RESORTU, •dodržování indikace lázeňské léčby, •aktivní nabídka prodeje procedur. Pracoviště: Lázně libverda, a.s.-001, 463 62 Hejnice. Informace: Regina Soudilová, +420 482 368 107. Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 20 000 Kč Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená OBSLUHA OSTATNÍCH STACIONÁRNÍCH STROJŮ A ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Práce na 3 měsíce, Nabízené výhody: zajištěné ubytování, podnikové stravování, příspěvek na dopravu., Hlásit se e-mailem nebo telefonicky v době 8.00-18.00 hod.. Pracoviště: Lumenstar s.r.o.-002 (obrobna resl s.r.o.), Obchodní, č.p. 618, 460 01 Liberec 1. Informace: Slavomír Nemec, +421 905 244 416. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 18 000 Kč Úředníci v oblasti pojišťovnictví ODBORNÝ/Á REFERENT/KA KLIENTSKÉHO PRACOVIŠTĚ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení., Zašlete strukturovaný životopis a motivační dopis, ve kterém prosím uveďte, proč se zajímáte o danou pracovní pozici a proč bychom měli vybrat právě Vás, na e-mailovou adresu: jana.zatecka@vzp.cz do 24.10.2018. Pracoviště: Všeobecná zdravotní pojišťovna české republiky-005 regionální pobočka ústí nad labem, pobočka pro liberecký a ústecký kraj, nám. Dr. E. Beneše, č.p. 2, 460 01 Liberec 1. Informace: Jana Žatecká, +420 952 231 204. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 16 000 Kč Pomocní kuchaři POMOCNÝ/Á KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Fügnerova 667/7, 460 01 Liberec, Aktivní znalost čínského jazyka výhodou, znalost čínské kuchyně, Hlásit se e-mailem. Pracoviště: Xin fu yuang s.r.o., Fügnerova, č.p. 667, 460 01 Liberec 1. Informace: Vladimír Čarňanský, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie. Ilustrační foto.

Mladík naletěl na falešný inzerát na internetu

Naši prvňáci. Ilustrační foto

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ Dobiášova

Děti ukážou, jak vnímají utrpení zvířat

Liberec – Vernisáž jejich obrázků proběhne ve čtvrtek 18. října v 17.00 v prostorách kavárny V Patře.

Oblastní galerie vystavuje Hvězdáře Michaela Bílka

Liberec – V Oblastní galerii Liberec začala minulý týden výstava nazvaná Lidé a hvězdy, na které jsou k vidění sádrové a dřevěné plastiky turnovského rodáka, výtvarníka Michaela Bílka.

VIDEO: V Bentley ujížděl před policejní hlídkou. Narazil do trafostanice

Liberec – Nehodou skončila série incidentů řidiče žlutého Bentley v Liberci. Během noci ze středy na čtvrtek na sebe čtyřicetiletý muž upozornil hned několikrát. Hlídka měla podezření, že je muž pod vlivem alkoholu, jelikož si auta už předtím všimla zaparkovaného u barů v centru města, a tak se vydala za ním.

Divadlo oslaví trampy komedií

Liberec – Čeští trampové slaví letos sté výročí. A právě to se rozhodlo uctít liberecké Naivní divadlo, které si pro své diváky připravilo novou inscenaci nazvanou O hodině navíc aneb Potlach v hustníku. Jejím autorem je režisér a dramatik Vít Peřina.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT