Návštěvníky tu budou provázet nejen svátečně naladění průvodci, ale i vánoční atmosféra umocněná vůní cukroví, které na Sychrově pro návštěvníky vlastnoručně napekli.

Při prohlídkách se lidé mohou seznámit i s tím, jak se v minulosti lidé obdarovávali. „Mezi dary patřilo zpravidla oblečení a knížky, zejména v období první republiky," přiblížil poměrně nedávnou historii ředitel Národního památkového ústavu a kastelán zámku Sychrov Miloš Kadlec. Rohanové, kteří na zámku žili, se obdarovávali nejen mezi sebou, ale nezapomínali ani na služebnictvo a poddané. „Kněžna Rohanová navštěvovala pravidelně školu v Radostíně a nejchudší děti podarovala vlastnoručně upletenými palčáky," přiblížil ředitel Kadlec. Pro služebnictvo a jejich děti se zase připravovaly stromy zdobené nejrůznějšími pochoutkami.

Šlechtici si pak nejčastěji darovali cennosti v podobě šperků pro dámy. Zdobené dýmky či pouzdra na cigarety patřily pánům. „Mezi oblíbené dárky pro vysoce postavené členy rodu patřily také ručně zdobené modlitební knížky," přiblížil Miloš Kadlec a připomněl, že malou pozornost si ze Sychrova odnesou i návštěvníci. Vánoční prohlídky se na Sychrově konají od včerejška až do 5. ledna vždy od 10.30.

Vánoční stromy na Hrubém Rohozci

Už po čtvrté se o Vánocích návštěvníkům otevřel i zámek Hrubý Rohozec u Turnova. Až do Nového roku nabízí speciální prohlídky vánočně vyzdobených interiérů, které zavedou turisty do doby, kdy tu Vánoce slavili poslední majitelé z šlechtického rodu Des Fours-Walderode. Každoročně prohlídky nabízejí návštěvníkům nějakou novinku, letos je to návštěva místnosti pro služebnictvo, takzvané lokajny v přízemí.

Podle pamětníků býval i v lokajně o Vánocích stromeček. „Hraběnka s hrabětem se snažili personálu přilepšit a stromeček jim zdobili nejrůznějšími pochoutkami jako byly cukrovinky a ovoce, ale také třeba klobásy nebo jitrnice," popsal tehdejší tradici průvodce Vladimír Tregl. A tak i dnes zavoněl neobvyklý stromeček návštěvníkům klobáskami a dalšími dobrotami. „Úplně se mi začaly sbíhat sliny, a to jsem už za ty Vánoce docela přejedený," poznamenal jeden z návštěvníků v závěru prohlídky, která končila právě v lokajně.

Zámek Hrubý Rohozec je zajímavý tím, že v něm lze najít nejen nábytek, ale i stavební pozůstatky všech slohů má středověkou věž a vstupní portál, renesanční arkády v nádvoří, barokně zdobenou kapli či novogotickou výmalbu v jídelně. K nejstarším kusům nábytku patří židle či truhla ze 16. století, které zdobí zámecké chodby. V posledních letech se zámek postupně vrací do podoby, jakou měl za posledních majitelů hrabat Des Fours-Walderode. „Příští rok chceme návštěvníkům otevřít kuchyni a pokoj kuchařky," řekl rohozecký kastelán Jiří Holub.

Hrubý Rohozec je jednou z památek, která se turistům otevírá i mimo letní sezonu. I v zimě si mohou prohlídku objednat skupiny více než deseti lidí. Vánoční prohlídky jsou ale otevřené všem a staly se už tradiční akcí. „Rok od roku lákají víc lidí, letos pomohlo i teplé počasí," poznamenal Holub. I díky tomu podle něj letos návštěvnost zřejmě přesáhne 25.000 lidí.

„Jsme na tom lépe než loni na rozdíl od jiných památek, kde lidí ubylo," poznamenal kastelán. Loni zámek Hrubý Rohozec navštívilo přes 23.700 lidí.