Své o tom ví předseda krajské Asociace samostatných odborů Milan Šubrt, který se s nefér praktikami zaměstnavatelů často setkává. „Propouští se často takovým záhadným způsobem. Firmy nechtějí dávat výpovědi, které by se týkaly většího počtu zaměstnanců. Hromadné propouštění naprosto odmítají, protože to se musí hlásit odborům a také Úřadu práce,“ vysvětlil Deníku Milan Šubrt.

Odbory a pracovní úřad mají v těchto případech za úkol snažit se zmírnit dopady výpovědi na zaměstnance. „Snažíme se pak třeba vyjednat pro lidi vyšší odstupné, což se samozřejmě vedení nelíbí. Byli by radši, kdyby o tom propouštění vůbec nikdo nevěděl,“ doplnil liberecký odborový předák.

Nefér zaměstnavatelé si tak často zvou zaměstnance po jednom do kanceláře a chtějí po nich, aby podepsali dohodu o ukončení pracovního poměru. „Na takových jednáních jsou na člověka třeba tři manažeři, dostávají toho zaměstnance do tlaku a lidé většinou tomuto tlaku podlehnou a dohodu podepíší. Pak už jim však nemůžeme pomoci,“ uvedl Milan Šubrt.

Pokud zaměstnanci dohodu podepíší, ušetří zaměstnavatel až pět platů. Člověk totiž nemá k dispozici dvouměsíční výpovědní lhůtu a ušetří také za odstupné, které se v případě propouštění z organizačních důvodů vyplácí většinou za 3 měsíce. „Proto radíme lidem, aby takové dohody nepodepisovali a řekli třeba, že si vezmou čas do druhého dne. Pak se mohou s někým poradit. Zaměstnanec má totiž právo jakýkoli právní úkon konat dobrovolně, svobodně a s plným vědomím,“ konstatoval Šubrt.

Jak dodal, zaměstnavatelé využívají toho, že lidé neznají zákony. Pracovníci by však v sobě měli najít sílu a nenechat se vydírat.