Podle předsedy krajské Asociace samostatných odborů (ASO) Milana Šubrta vedení firmy psychicky tlačí na zaměstnankyně a zároveň členky místních odborů, aby podepsaly dohodu o ukončení pracovního poměru.

„Už delší dobu vnímáme ze strany vedení snahu zrušit ve firmě odborovou organizaci. To je však dle mého názoru útok na ústavní práva České republiky, útok na právo být v odborech, a považujeme tohle jednání za velmi nestandardní,“ řekl Deníku Milan Šubrt.

Zatímco jedna z členek odborů opakovanému psychickému nátlaku podlehla, druhá nikoli. „Řekli mi, že je to kvůli tomu, že narušuji výrobu a nepracuji dobře, což jsem absolutně odmítla. Nemám se za co stydět, mám nulovou nemocnost, takže jsem předeslala, že jsem připravená ten konflikt řešit klidně přes Inspekci práce,“ svěřila se Deníku pracovnice, která si nepřála své jméno zveřejnit.

Podle odborů si vedení firmy vyřizuje osobní účty přes ekonomickou krizi. „Bavím se s tamními zaměstnanci a zjišťuji, že ve firmě panuje klima hrozného strachu,“ poznamenal Šubrt. „Lidé se bojí svobodně vyjádřit jakýkoli svůj názor, protože v tu chvíli je s tím člověkem zle,“ řekl Milan Šubrt s tím, že vedení firmy chtělo na jednom z jednání dostat od odborů seznam všech 50 členů místní odborové buňky. „Samozřejmě jsme jim ho nedali, stála za tím snaha s těmi lidmi zatočit,“ dodal liberecký odborář.

Za jednáním firmy vidí jednoznačně snahu ukončit činnost odborů, které jsou složeny z řadových zaměstnanců. „Už to trvá déle, paralelně s našimi odbory totiž ve firmě působí ještě jedny, ve kterých však působí pouze samí vedoucí pracovníci, což je samozřejmě úplně proti logice odborů,“ vysvětlil Šubrt.

Podle další členky místních odborů je těžké dokázat firmě nějaký nezákonný postup. „Je to tvrzení proti tvrzení. Oni tvrdí, že postupují podle Zákoníku práce. Lidé totiž nedostávají výpovědi, ale podepisují dohody. Podepíšou však na základě tlaku, a pak přijdou celí nešťastní, protože co si budeme povídat, v dnešní době práci neseženou a už vůbec ne tady ve frýdlantském výběžku,“ vysvětlila Deníku s tím, že většina zaměstnanců bohužel v prvním momentu neodhalí rozdíl mezi dohodou o ukončení pracovního poměru a výpovědí ze strany zaměstnavatele.

Podle ní však má nevalné mínění o jednání firemního vedení drtivá většina místních zaměstnanců. Vedení firmy podobné nefér praktiky odmítá. „Nemůžu tohle potvrdit, naopak. Spíše vím, že se tohle ve firmě neděje,“ sdělila svůj názor Deníku vedoucí personálního oddělení firmy CiS Systems Veronika Zdráhalová.

Asociace samostatných odborů nicméně podle Šubrta připravuje dokonce jednání s velvyslancem Německa v ČR. „Je třeba, aby firmě někdo vysvětlil, že je třeba dodržovat Zákoník práce České republiky,“ uzavřel Šubrt.