„Do dneška se mi podařilo sehnat stotřináct podpisů. Petice se podepisovala v podstatě celý únor,“ upřesnil Šťastný. V bezprostředním sousedství jeho nemovitosti má vyrůst nová stavba velké garáže. Ta se má zejména svou bezmála pětimetrovou výškou stát krajinnou dominantou na Hrabětické louce.

Zastupitelstvo o petici nijak zvlášť nediskutovalo, na požadavek petice, změnit Územní plán se postavilo odmítavě. „Nyní to ani nejde. Za prvé by jsme museli připravit novou změnu Územního plánu, za druhé si myslím, že o změně nebo zastavení přípravy stavby má rozhodnout sám stavitel,“ uvedl Daniel David, starosta Janova. „Je to unavující, ale stavět na místě dále hodlám,“ dodal Milan Kvasnička, stavitel garáže a zároveň zastupitel obce. „Chci v místě na stáří bydlet, garáž potřebuji na parkování nejen aut, ale i techniky,“ dodal.

Postoj Správy CHKO Jizerské hory přišel zastupitelům a občanům představit i její ředitel Jiří Hušek. Ministerstvo životního prostředí totiž v mezičase změnilo závazné stanovisko Správy CHKO a neudělilo souhlas k výstavbě. „Budeme respektovat stanovisko ministerstva jako nadřízeného orgánu. Ale aby se na místě stavělo či ne je nyní na rozhodnutí zastupitelstva,“ uvedl Hušek. Stanovisko ministerstva totiž na jedné straně kritizuje celou stavbu, její umístění i nevhodnou dominanci, na závěr stanoviska však v podstatě dává souhlas, jen stavbu mírně redukuje.

To se Petru Šťastnému nezamlouvá. „Dnes odesílám text s popisem událostí a dalšími dokumenty veřejnému ochránci práv. Pokud ani to nepomůže, jsem rozhodnut celou věc postoupit soudu,“ rozhořčil se Šťastný.

Na celou kauzu upozornila již v říjnu minulého roku Česká televize v pořadu Černé ovce. Petr Šťastný se v mezičase obrátil na Krajský úřad, osobním dopisem na hejtmana kraje, na ministerstvo, nyní i veřejnému ochránci práv.

„Celé jednání zastupitelstva ohledně petice bylo z našeho pohledu zmatečné a podjaté, opět ve prospěch zastupitele pana Kvasničky,“ píše v dopise ombudsmanovi Petr Šťastný, který se domnívá, že by v garáži parkovali jen hosté pana Kvasničky, s nímž udržoval donedávna přátelský vztah.