Jedinečnou šanci měli o víkendu v Liberci ti, kteří si chtěli prohlédnout interiéry libereckého zámku. Památka, která byla po dlouhých desetiletích poprvé přístupná loni na podzim, tentokrát ukázala ještě o trochu více. „V říjnu minulého roku se lidé mohli podívat do kaple a na věž. Zájem byl tak obrovský, že se na všechny ani nedostalo. Tentokrát se podařilo domluvit otevření zámku na oba víkendové dny a ještě lidé mohli nahlédnout do salónků v nejstarším křídle," řekl náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda.

Koupí zámek město?

Zámek nechali v 16. století postavit bratři Kryštof a Melichar z Redernu jako jeden z prvních kamenných domů v Liberci. Dnešní podobu získal po požáru v roce 1615. V průběhu předminulého století ale přestal sloužit jako sídlo šlechty a měl různá využití. Byla v něm ubytovna, soud nebo vysoká škola. Naposledy byl v majetku Skloexportu. „Dnes vlastní zámek firma Ústí Development a není žádným tajemstvím, že se ho snaží prodat," podotkl Svoboda.

Podle bývalého primátora Jana Korytáře by mohlo v budoucnu zámek odkoupit i město Liberec. „Je to nevyužité území, které k městu patří a lidi osud zámku zajímá. Navíc k němu patří park, který by mohl být součástí takzvaného centrálního parku. Takového, který by sdružoval park u Zlatého lva, za galerií a u bývalé Oblastní galerie hned v sousedství," podotkl. Na otázku, jestli zámek koupit je ale podle něj ještě čas. „Nejprve musí přijít myšlenka, jak objekt případně využít. Pak se může začít uvažovat o koupi. A já osobně bych byl pro to, aby se město v tomto případě zeptalo v referendu lidí, jestli o odkup zámku městem stojí," podotkl.

Klíčová otázka: co s ním

Lidé, kteří o víkendu na prohlídku zámku zamířili, by s odkupem souhlasili. „Líbilo by se nám to. Mohl by se třeba alespoň částečně zpřístupnit veřejnosti," řekla například Jana Plhalová z Liberce.

I ona ale ví, že bez jasné koncepce využití město zámek koupit nemůže. Zvláště, když v současné době řeší, co se sousedním Liebiegovým palácem. „Možná by se dalo využití obou objektů propojit, aby vznikl ucelený prostor. Co by tu mělo být mě ale nenapadá," řekl Svoboda.

Svou roli při rozhodování města, zda zámek koupit, bude jistě hrát i cena. Kraji zámek společnost Ústí Development například nabízela za 160 milionů korun.