VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek s erbem lvice, vydejte se na Lemberk

Jablonné v Podještědí - Pokračuje cestovatelský seriál Deníku po hradech a zámcích našeho regionu. Tentokrát do míst, kde žila svatá Zdislava

12.6.2010
SDÍLEJ:

BAJKOVÝ SÁL. Jedním z nejhezčích interiérů Lemberku je takzvaný Bajkový sál. Komnata ze 77 stropními kazetami. Na nich jsou výjevy inspirované například Ezopovými bajkami či knihou s názvem Divadlo mravů.Foto: Deník/ Petr Šimr

Není u nás mnoho památek, kde můžete na poměrně malém prostoru nalézt najednou tolik historických slohů, jako na zámku Lemberk. Pochází z 13. století a jeho zakladatelem byl Havel z Markvartic. V erbu rodu měl lvici v modrém poli. Odtud jeho název z původně německého slova Löwenberg. Přestože byl Havel významným rytířem a patřil do úzké družiny důvěrníků krále Václava I. a později i jeho syna „krále železného a zlatého“ Přemysla Otakara II., do historie zdejšího kraje vstoupila jeho žena, paní Zdislava.

V erbu lvice

Byla na svou dobu velmi mimořádnou osobností. Pečovala o chudé a nemocné a založila dominikánské kláštery v Jablonném a Turnově. O jejím životě pojednává i známý román Aleny Vrbové V erbu lvice i film, natočený na motivy románu.

Dnes ji připomíná nejen zmiňovaný chrám a klášter, ale také studánka pod hradem, jejíž vodou uzdravovala nemocné. „Dodnes se lidé pro tuto vodu sjíždějí z blízka i daleka. Údajně má vynikající účinky na exemy, zejména u malých dětí a blahodárný vliv má prý také na oči,“ říká Drahomíra Štastná ze správy zámku.

V husitských válkách byl hrad zpustošen, ale už roku 1430 jej získá známý rod Berků z Dubé. Následně však střídá majitele. Berkové jej prodávají, aby se do něj opět časem vrátili. V 17. století je Lemberk postupně přestavěn v renesančním slohu. Berky střídá rod Donínů, jemuž patřilo grabštejnské panství. Právě tehdy vznikl zdejší pověstný Bajkový sál.

Patří ke zdejším atrakcím a mladá průvodkyně Alena Klábníková nám vypráví příběhy a ponaučení z jednotlivých výjevů. Zná jich hodně. Nejvíce se nám s kolegou fotografem líbí ponaučení z obrazu, na němž kentaur unáší nahou ženu, která sice drží v ruce luk a šíp, ale tak, aby násilníkovi neublížila… Zní: „Ženy nevědí, co vlastně chtějí,“ pronáší průvodkyně krásně školeným hlasem.

V dalším sále vidíme podobiznu slavného vojevůdce a rozporuplnou postavu českých a vlastně i evropských dějin - Albrechta z Valdštejna. Právě jemu Lemberk patřil po bitvě na Bílé hoře, která znamenala porážku českých stavů a tím i konfiskáty majetků lidí, kteří museli kvůli přesvědčení uprchnout ze země. Zdaleka ne naposledy v naší historii… Albrecht Lemberk připojil k frýdlantskému panství, ale uděloval je v léno svým důstojníkům.

Bredovská historie

Jedním z nich byl i Jan Rudolf Breda. A tehdy začíná další kapitola dějin zámku Lemberk. V 17. století přijíždějí na zámek umělci z Holandska a Itálie, aby mu vtiskli současnou, barokní podobu.

V té době vznikl i pověstný Bredovský letohrádek a zahrada. Ta je dnes bohužel nepřístupná a čeká na to, zda se najdou peníze na její zvelebení. Kdo zažil zahradní vernisáže, řezbářská sympózia nebo dokonce divadelní představení Šaldova divadla, které tu uvedlo jednu z Čechovových her, má dodnes na co vzpomínat.

Peníze ale byly na prvním místě od nepaměti – Kryštof Breda sháněl fondy na přestavbu různými způsoby. Dokonce podle paní kastelánky nechával ženám na panství stříhat vlasy a prodával je vlásenkářům…

Po Bredově smrti se z Lemberka stává venkovský zámeček, který získávají Gallasové, majitelé panství libereckého a frýdlantského. Pokud vám u jména známého rodu kousek schází, dozvíte se tu, že poslední žijící Gallas odkázal veškerý svůj majetek svému synovci Kristiánu Filipu z Clamu. Ovšem pod podmínkou, že spojí oba erby i jméno, které tak změní na známě znějící Clam-Gallas.

Pláč a nářek vdov

V 18. století, době sedmileté prusko-rakouské války sídlil na zámku polní lazaret. Zemřelo tu na tisíc mužů a místo jejich posledního odpočinku v nedalekém lese označuje dřevěný kříž. Traduje se, že v tmavých nocích je slyšet v okolí zámku pláč jejich vdov…

Clam-Gallasům patřil zámek až do vyvlastnění Benešovými dekrety. Za poznámku stojí, že příslušníci rodu podporovali v pozdějších dobách rozvoj průmyslu a zasloužili se i o přeměnu Liberce z dřevěného městečka ve zděné průmyslové město a o zvelebení lázní Libverda. Nabízí se další historická paralela. Novodobé dějiny zámku Lemberk se začali psát v roce 1945 Benešovými dekrety. V roce 1971 se zřítila jedna z věží zámku a hrad byl až do 90. let uzavřen.

Na zámky se slevou

Dnes patří Lemberk mezi významné památky Libereckého kraje. O minulém víkendu byl navíc na Lemberku mimořádně zpřístupněn i Rytířský sál a Clam-Gallasovské apartmá. Do dvou let by sem z depozitáře Uměleckoprůmyslového muzea měl vrátit i soubor portrétních obrazů.

Na zámku Lemberk můžete absolvovat dva památkové okruhy. Velký je za 80 korun, malý za šedesát. Rodina se třemi dětmi zaplatí hromadně 240 korun. Od prázdnin tu navíc začnou fungovat i takzvané reciproční vstupenky. Když navštívíte zámek Lemberk a prokážete se vstupenkami z Frýdlantu, dostanete 20ti procentní slevu, lístek ze Sychrova zase zlevní vstupné na hrad Grabštejn.

V celé České republice navíc platí i věrnostní pasy. Do nich se sbírají razítka z jednotlivých prohlídek, ke čtyřem je pátá zdarma. Navíc podle ředitele NPÚ Miloše Kadlece soutěžíte o večeři na zámku Sychrov.

Autor: Jana Švecová

12.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 900 Kč

Pomocní pracovníci v zahradnictví POMOCNÝ PRACOVNÍK NA ÚDRŽBU ZAHRAD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec., Hlásit se osobně v pátek v době 8.00 až 11.00 hod. v kanceláři v budově Finančního úřadu, 6. patro kanc. č. 604, ul. 1. máje 97/25, Liberec III, popř. předem telefonicky v pondělí až pátek od 8.00 do 13.00 hod... Pracoviště: Darostav s.r.o.-001, 1. máje, č.p. 97, 460 07 Liberec 7. Informace: Mykhaylo Danylych, +420 605 900 009.

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 19 000 Kč

Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) PROVOZNÍ RESTAURACE s administrativní činností. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič,, - znalost práce na PC (Word, Excel), - pokladní systémy výhodou (Trifid, Agnis), - znalost cizích jazyků (AJ, NJ) výhodou , - zodpovědnost, časová flexibilita, Místo výkonu práce: 17. listopadu č.p. 587/8 nebo nám. Soukenné č.p. 613/3., Hlásit se e-mailem nebo telefonicky od 9.00 do 14.00 hod.. Pracoviště: Róbert žitňan g3-001, 17. listopadu, č.p. 587, 460 15 Liberec 15. Informace: Zuzana Masariková, +420 775 369 455.

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 20 000 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) VÝROBNÍ KONTROLOR. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, - kontrola po svařování, - provádění předepsaného měření, kontroly a zkoušky , - kontrola jakosti požadavků na výrobky z kooperace, - dvousměnný provoz, Požadujeme:, - vzdělání ÚSO strojírenství nebo v podobném oboru, - praxe vítána, vhodné však i pro absolventy, - znalost kontrolních a měřicích postupů , - MS Office (především Excel), - aktivní a pozitivní přístup, - samostatnost a flexibilita, - řidičský průkaz skupiny B, Nabízíme: dovolená 5 týdnů, příspěvek na stravování, firemní vzdělávání., Nástupní plat: až 30 000,- Kč/měsíc. Pracoviště: Dtz s.r.o., U Věže, č.p. 149, 460 01 Liberec 1. Informace: Martina Kučerová, +420 488 577 612.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 900 Kč

Pomocní pracovníci v zahradnictví POMOCNÝ PRACOVNÍK NA ÚDRŽBU ZAHRAD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec., Hlásit se osobně v pátek v době 8.00 až 11.00 hod. v kanceláři v budově Finančního úřadu, 6. patro kanc. č. 604, ul. 1. máje 97/25, Liberec III, popř. předem telefonicky v pondělí až pátek od 8.00 do 13.00 hod... Pracoviště: Darostav s.r.o.-001, 1. máje, č.p. 97, 460 07 Liberec 7. Informace: Mykhaylo Danylych, +420 605 900 009.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jarní Tatrhy v Resslově parku v Liberci
23

FOTO: Sluncem zalité Tatrhy přilákaly davy lidí

V březnu se podařilo pracovníkům zoo ve spolupráci s jednotkou Indonéského námořnictva dopadnout loď s šestičlennou posádkou pytláků.

Pracovníci liberecké zoo chytili v Indonésii pytláky želvích vajec

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

FOTO: Fotbalový pohár: Dál jde zatím jen Frýdlant

Liberec - Do dalšího kola krajského fotbalového poháru postupuje dalších šest mužstev. Přepeře bez boje, protože Hejnice zápas zrušily.

Ve šlágru kola gól nepadl, body ztratila Slavia i Liberec

Liberec /FOTO/ - Nasadil bílou kšiltovku a mohlo se začít. Fotbalový trenér Jindřich Trpišovský se prvně po zimním odchodu z Liberce do Slavie vrátil na stadion U Nisy. Tam ho přivítalo přes devět tisíc diváků.

Třináctiletou dívku hledají rodiče i policie, nepřišla domů

Liberecký kraj - Policisté pátrají po třináctileté Julii Stříbrné z Jablonce nad Nisou. Pohřešování oznámili její rodiče v sobotu 21. dubna na obvodním oddělení Liberec - Vápenka. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT