VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek s erbem lvice, vydejte se na Lemberk

Jablonné v Podještědí - Pokračuje cestovatelský seriál Deníku po hradech a zámcích našeho regionu. Tentokrát do míst, kde žila svatá Zdislava

12.6.2010
SDÍLEJ:

BAJKOVÝ SÁL. Jedním z nejhezčích interiérů Lemberku je takzvaný Bajkový sál. Komnata ze 77 stropními kazetami. Na nich jsou výjevy inspirované například Ezopovými bajkami či knihou s názvem Divadlo mravů.Foto: Deník/ Petr Šimr

Není u nás mnoho památek, kde můžete na poměrně malém prostoru nalézt najednou tolik historických slohů, jako na zámku Lemberk. Pochází z 13. století a jeho zakladatelem byl Havel z Markvartic. V erbu rodu měl lvici v modrém poli. Odtud jeho název z původně německého slova Löwenberg. Přestože byl Havel významným rytířem a patřil do úzké družiny důvěrníků krále Václava I. a později i jeho syna „krále železného a zlatého“ Přemysla Otakara II., do historie zdejšího kraje vstoupila jeho žena, paní Zdislava.

V erbu lvice

Byla na svou dobu velmi mimořádnou osobností. Pečovala o chudé a nemocné a založila dominikánské kláštery v Jablonném a Turnově. O jejím životě pojednává i známý román Aleny Vrbové V erbu lvice i film, natočený na motivy románu.

Dnes ji připomíná nejen zmiňovaný chrám a klášter, ale také studánka pod hradem, jejíž vodou uzdravovala nemocné. „Dodnes se lidé pro tuto vodu sjíždějí z blízka i daleka. Údajně má vynikající účinky na exemy, zejména u malých dětí a blahodárný vliv má prý také na oči,“ říká Drahomíra Štastná ze správy zámku.

V husitských válkách byl hrad zpustošen, ale už roku 1430 jej získá známý rod Berků z Dubé. Následně však střídá majitele. Berkové jej prodávají, aby se do něj opět časem vrátili. V 17. století je Lemberk postupně přestavěn v renesančním slohu. Berky střídá rod Donínů, jemuž patřilo grabštejnské panství. Právě tehdy vznikl zdejší pověstný Bajkový sál.

Patří ke zdejším atrakcím a mladá průvodkyně Alena Klábníková nám vypráví příběhy a ponaučení z jednotlivých výjevů. Zná jich hodně. Nejvíce se nám s kolegou fotografem líbí ponaučení z obrazu, na němž kentaur unáší nahou ženu, která sice drží v ruce luk a šíp, ale tak, aby násilníkovi neublížila… Zní: „Ženy nevědí, co vlastně chtějí,“ pronáší průvodkyně krásně školeným hlasem.

V dalším sále vidíme podobiznu slavného vojevůdce a rozporuplnou postavu českých a vlastně i evropských dějin - Albrechta z Valdštejna. Právě jemu Lemberk patřil po bitvě na Bílé hoře, která znamenala porážku českých stavů a tím i konfiskáty majetků lidí, kteří museli kvůli přesvědčení uprchnout ze země. Zdaleka ne naposledy v naší historii… Albrecht Lemberk připojil k frýdlantskému panství, ale uděloval je v léno svým důstojníkům.

Bredovská historie

Jedním z nich byl i Jan Rudolf Breda. A tehdy začíná další kapitola dějin zámku Lemberk. V 17. století přijíždějí na zámek umělci z Holandska a Itálie, aby mu vtiskli současnou, barokní podobu.

V té době vznikl i pověstný Bredovský letohrádek a zahrada. Ta je dnes bohužel nepřístupná a čeká na to, zda se najdou peníze na její zvelebení. Kdo zažil zahradní vernisáže, řezbářská sympózia nebo dokonce divadelní představení Šaldova divadla, které tu uvedlo jednu z Čechovových her, má dodnes na co vzpomínat.

Peníze ale byly na prvním místě od nepaměti – Kryštof Breda sháněl fondy na přestavbu různými způsoby. Dokonce podle paní kastelánky nechával ženám na panství stříhat vlasy a prodával je vlásenkářům…

Po Bredově smrti se z Lemberka stává venkovský zámeček, který získávají Gallasové, majitelé panství libereckého a frýdlantského. Pokud vám u jména známého rodu kousek schází, dozvíte se tu, že poslední žijící Gallas odkázal veškerý svůj majetek svému synovci Kristiánu Filipu z Clamu. Ovšem pod podmínkou, že spojí oba erby i jméno, které tak změní na známě znějící Clam-Gallas.

Pláč a nářek vdov

V 18. století, době sedmileté prusko-rakouské války sídlil na zámku polní lazaret. Zemřelo tu na tisíc mužů a místo jejich posledního odpočinku v nedalekém lese označuje dřevěný kříž. Traduje se, že v tmavých nocích je slyšet v okolí zámku pláč jejich vdov…

Clam-Gallasům patřil zámek až do vyvlastnění Benešovými dekrety. Za poznámku stojí, že příslušníci rodu podporovali v pozdějších dobách rozvoj průmyslu a zasloužili se i o přeměnu Liberce z dřevěného městečka ve zděné průmyslové město a o zvelebení lázní Libverda. Nabízí se další historická paralela. Novodobé dějiny zámku Lemberk se začali psát v roce 1945 Benešovými dekrety. V roce 1971 se zřítila jedna z věží zámku a hrad byl až do 90. let uzavřen.

Na zámky se slevou

Dnes patří Lemberk mezi významné památky Libereckého kraje. O minulém víkendu byl navíc na Lemberku mimořádně zpřístupněn i Rytířský sál a Clam-Gallasovské apartmá. Do dvou let by sem z depozitáře Uměleckoprůmyslového muzea měl vrátit i soubor portrétních obrazů.

Na zámku Lemberk můžete absolvovat dva památkové okruhy. Velký je za 80 korun, malý za šedesát. Rodina se třemi dětmi zaplatí hromadně 240 korun. Od prázdnin tu navíc začnou fungovat i takzvané reciproční vstupenky. Když navštívíte zámek Lemberk a prokážete se vstupenkami z Frýdlantu, dostanete 20ti procentní slevu, lístek ze Sychrova zase zlevní vstupné na hrad Grabštejn.

V celé České republice navíc platí i věrnostní pasy. Do nich se sbírají razítka z jednotlivých prohlídek, ke čtyřem je pátá zdarma. Navíc podle ředitele NPÚ Miloše Kadlece soutěžíte o večeři na zámku Sychrov.

Autor: Jana Švecová

12.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč Řidiči tahačů ŘIDIČ NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU S PŘÍVĚSEM, TAHAČE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: stavby zaměstnavatele po celé ČR, Nástup možný dle dohody.. Pracoviště: Ještědská stavební společnost spol. s r.o., Selská, č.p. 517, 460 01 Liberec 1. Informace: Květoslava Novotná, +420 485 134 848. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 100 Kč Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby STAVEBNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyučení ve stavebním oboru, ŘP sk. B, ochota cestovat - stavby po celé ČR, zaslat životopis e-mailem. Pracoviště: Syner, s.r.o.-001, Dr. Milady Horákové, č.p. 580, 460 01 Liberec 1. Informace: Marie Dobošová, +420 488 124 134. Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha zařízení na zpracování kovů OBSLUHA STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Práce na 3 měsíce , Hlásit se e-mailem nebo osobně na adrese Na Rybníčku 876, Liberec. Pracoviště: Mab plus s.r.o.-003 (obrobna resl s.r.o.), Obchodní, č.p. 618, 460 01 Liberec 1. Informace: Ivan Bentsa, +420 608 203 554. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov STAVEBNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mrštíkova 399/2a , Liberec a práce v okrese Liberec, služební cesty c ČR, Hlásit se osobně v pondělí od 9 -12,00 hodin.. Pracoviště: R.e.m. stav s.r.o.-001, Mrštíkova, č.p. 399, 460 07 Liberec 7. Informace: Ruslan Pryymak, +420 776 227 772.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Piráti Chomutov v dalším kole TELH přivítali Bílé Tygry z Liberce.
42

FOTO: Liberec se konečně trefil a hned z toho byla výhra v Chomutově

Slavnostní otevření fotbalového hřiště s umělou trávou.

V Turnově otevřou fotbalové hřiště

FOTO: Nejstarší liberecký gympl uspořádal první ze série výročních akcí

Liberec – Už za rok tomu bude sto let, co se ministerstvo školství rozhodlo v Liberci otevřít České státní reformní reálné gymnázium, dnešní Gymnázium F. X. Šaldy. Vedení školy však nečeká na výroční den a slaví už nyní. A také vybírá peníze, třeba i sběrem papíru.„Celý tento školní rok můžeme věnovat připomínkám toho, že jsme nejstarší gymnázium v Liberci,“ řekl organizátor oslav a pedagog Pavel Taibr.

Přihlašte se do konce září na Jizerskou 50. Budete mít levnější startovné

Bedřichov - 52. ČEZ Jizerská 50 se koná od 8. do 10. února 2019. Již nyní je do ní přihlášeno téměř 3 000 běžkařů všech úrovní.

FOTO: Liberec má dobrou karmu, říká čestný občan města Jan Šolc

Liberec - Ani známý hokejista, bavič nebo modelka. Do pomyslné síně slávy liberecké radnice vstoupila skutečná celebrita. Filozof, vysokoškolský učitel, ale především bytostný demokrat a slušný člověk Jan Šolc. Stal se v pořadí 17. čestným občanem Liberce. Ocenění získal za mimořádné zásluhy o rozvoj města v oblasti demokracie a lidských práv.

FOTO: Pavoučí hrdina brouzdá Libercem. Recesista, nebo hlavní hrdina?

Liberec /ANKETA/ – Liberecké náměstí aktuálně okupují filmaři. Podle neoficiálních zdrojů se pod pracovním jménem Bosco skrývá pokračování Spider-Mana: Far from Home (v českém překladu daleko od domova). 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT