Páteční program, nazvaný Otevřený zámek, odstartují v 14.00 hodin prohlídky zámecké věže a kaple. Následovat bude od 15.00 hodin vystoupení libereckého pěveckého sboru Cantemus, v 16.00 hodin se představí Big Band ZUŠ Liberec a Jazzgirls, v 17.30 hodin kapela Přehmat a v 19.00 hodin začne koncert Tonyho Ducháčka se skupinou Garage.

Sobotu v areálu, pojmenovanou Duhový zámek, kromě prohlídek zámku obohatí v parku program pro děti, Dětský den na zámku. Pro nejmenší návštěvníky připravili pořadatelé pohádkový den, plný her, soutěží a workshopů. Sérii koncertů zahájí v 12.00 hodin v zámecké kapli Musica Viva. Diváci se mohou těšit například také na Divokýho Ira, Top of Shakespeare nebo Lucii Slaninovou.

Jazzový zámek

Nedělní program, nazvaný Jazzový zámek, otevřou opět od 10.00 hodin prohlídky věže a kaple. Jazzově laděný program na zámku uzavře jako tečka za celým kulturním maratonem od 15.30 hodin liberecký dixieland Old Stars. Lidé se budou moci vedle zámku podívat také do bývalého sídla Oblastní galerie, sousedního Liebiegova paláce. Tam zhlédnou výstavu díla výtvarníka Káji Saudka, sbírku libereckých historických pohlednic, ukázky replik historického skla nebo si prohlédnou obrazy libereckého grafika a malíře Štefana Škapíka.

„Hlavním cílem akce je to, aby prostor okolo zámku a bývalé galerie začal opět žít. Věřím, že si Liberečané k tomuto místu opět vytvoří vztah a začnou ho více využívat. Jsem rád, že se nejedná jen o akci města, ale naopak, největší práci na přípravách odvedli lidé z různých neziskových organizací, zejména Hudební mládeže a NELI," zdůraznil náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář.

Zámek vlastní soukromá firma a veřejnosti je kromě mimořádných příležitostí, jakými je právě festival Duhová bouře či Den památek, nepřístupný. Nové vedení města uvažovalo o jeho možném odkupu.

Z historieLiberecký zámek byl vybudován v renesančním slohu, stavba byla dokončena v roce 1587. V zámku se dochovala vzácná renesanční kaple z počátku 17. století. Původní jednoduchou renesanční stavbu nechali postavit bratři Kryštof a Melichar z Redernu již v letech 1582 - 87, a tak zámek zároveň patřil mezi první zděné budovy ve městě. Dnešní podobu však získal až díky několika přestavbám, které započaly po ničivém požáru v roce 1615. Tehdy byla na popud majitelky panství Kateřiny z Redernu k zámku přistavěna kaple a Nosticovské křídlo podle návrhu Jana Arkana ze Žitavy. Později sloužil zámek jako sídlo hospodářské správy posledních majitelů panství Clam-Gallasů. Po konfiskaci jejich majetku jej získaly Státní lesy, dlouhá léta tu byla vzorkovna podniku Skolexport.