S kým jste na mříži pracoval?

Toto jsme tvořili s Jaroslavem Klápštěm. To byl navrhovatel a akademický malíř. To je 40 let zpátky. Pamatuji si když jsme ještě s panem Hubáčkem a Binarem procházeli hrubou stavbu. Právě tehdy jsme instalovali ty mříže.

Měl architekt Hubáček nějaké zvláštní požadavky?

On vždycky říkal: Chlapi je potřeba všechno spojit dohromady, aby se to nedalo rozdělat. Aby to nikdo neodnesl jako suvenýr.

Setkali jste se při instalaci s problémy?

Zažili jsme tady chvíle, kdy se začaly lepit tapety. To, co vymyslel pan Binar. Ta instalace neodpovídala dosavadním normám, protože to byla ojedinělá stavba. Musely se pro to udělat speciální normy, které do té doby neexistovaly. Byla to ale bezvadná spolupráce. Je to tady pořád moc hezký, příjemný.

Jak jste se jako zámečník dostal k práci na Ještědu?

Jan Lamač, Jaroslav Drbohlav a Jaroslav Klápště pózují na fotografii z roku 1973.

My jsme vytrhli trn z paty našemu příteli. Jaroslav Klápště byl v časovém presu, peníze už měl utracený. V té době nebyla pořádná ocel, takže kovář, který to měl původně dělat, to odmítl a vrátil mu peníze.

Kdy jste na mříži pracovali? Jak dlouho Vám to trvalo?

Měli jsme normální zaměstnání, takže jsme části montovali po večerech. Pracovali jsme na tom ve dvou 3 měsíce. Malíř jenom nadával. Když byly hotové pokoje v hotelu a tapety, tak jsme přišli mříž nainstalovat. Nejdříve natřeli nosné sloupy šedou barvou, ale to jsme odmítli. Celá mříž je tak natřená černou barvou, do které se vetřel černý vosk.

Kolik jste si vydělali?

Měli jsme za to deset tisíc každý. Já měl malý holky, takže jsme po výplatě v roce 1973 strávili tři týdny v Itálii.

Z čeho je mříž složená?

Byly to zbytky zemědělských strojů. Tady máte udidlo, tam jsou části z ruchadla, samotišek, rozporky. Všechny tyto části jsme pak sestavili do navrženého obrazce.

Vzpomínáte na tu práci v dobrém?

Mám na to krásný vzpomínky. Chyba byla, že jsme po instalaci neumístili k mříži štítek. Teď nikdo neví, kdo se na její výrobě podílel, kdo ji vymyslel, ani v publikaci o Ještědu to není.

Petr Vodseďálek