„Součástí rekonstrukce bude prakticky vše, na co si lze vzpomenout, včetně půdní vestavby a zavedení přístupu pro handicapované,“ uvedl starosta Canov. Nové vybavení získají také učebny či kabinety.

Práce se protáhnou až do příštího roku. Během rekonstrukce se v budově vyučovat nebude, žáky už příští pátek čeká velké stěhování do dalších dvou školních budov. „Žáci, kteří měli kmenové třídy ve Školní ulici, budou mít své náhradní učebny v budově na náměstí 1. máje. Třídy 3. A, B, C budou přemístěny do budovy v Revoluční ulici,“ informoval ředitel školy Aleš Trpišovský. Usednout zpátky do „svých“ lavic by děti měly nejpozději 1. září roku 2019.

PENÍZE PUTUJÍ I DO HRÁDKU

Dotaci na opravu základní školy získal také nedaleký Hrádek nad Nisou. Tento týden to oznámil starosta Hrádku Josef Horinka, peníze má ministerstvo financí poslat do základní školy T. G. Masaryka. „Peníze půjdou na rekonstrukci vnitřních prostor a rozšíření kapacity,“ přiblížil Horinka.

Není to navíc jediná dotace, kterou nyní město získalo. Za peníze státního fondu životního prostředí se příští rok postaví vzduchotechnika, která zajistí automatickou výměnu vzduchu ve třídách. Na střeše pak už letos vyrostou fotovoltaické panely. „Budou vyrábět elektřinu primárně pro potřeby školy a přebytek distribuovat do sítě,“ popsal starosta.

O letošních letních prázdninách se začne opravovat také druhá školní budova v Hrádku nad Nisou, a to v Lidické ulici. Dělníci se pustí do stávajících šaten, budova se také zateplí a vzniknou zde nové učebny. Na rozdíl od Chrastavy se ale žáci v Hrádku stěhovat nebudou.

„Věřím, že výuku to žádným způsobem neovlivní,“ ujistil Horinka. Pokračovat v opravách škol chtějí také Chrastavští. „Město v současné době jedná také ohledně možnosti dotace, která by byla určena na rekonstrukci budovy školy v Revoluční ulici,“ uzavřel starosta Michael Canov.