Cyklistům na kole, osamoceným běžcům a dalším individuálním sportovcům od včera odpadla povinnost nosit při fyzické aktivitě roušku. Zároveň se na základě rozhodnutí Vlády ČR otevřela některá venkovní sportoviště. Zájemci si tak mohou zahrát tenis, golf a další individuální sporty, zázemí sportovních areálů ale zůstanou zavřená. Podobně dopadlo i 30 oblíbených turistických lokalit v Libereckém kraji. Vjezd k nim a přilehlá parkoviště střeží zákazové dopravní značky už od minulého týdne.

Podle hejtmana Martina Půty to tak zůstane i přes Velikonoce. „Je fajn, že mohou lidé běhat a jezdit na kole bez roušky. My omezení na 30 lokalitách v Libereckém kraji nebudeme zpřísňovat, ale taky je nebudeme zjemňovat. Jejich smyslem je, aby se lidé nepotkávali na jednom místě a udržovali nařízené rozestupy,“ vysvětlil Půta a dodal, že omezení kontaktů je stále nejlepším receptem na zpomalení rozšiřování počtu nemocných.

Rozhodnutí vedení kraje ostře kritizovala krajská zastupitelka Zuzana Kocumová. „Čím víc se budou omezovat místa, kam lidé mohou, tím menší prostor pro jejich „rozptýlení“ zbude. Navíc lidé nejezdí do přírody proto, aby se shlukovali na parkovištích. Tento zákaz nemá co dělat s omezováním šíření nákazy, ale už jde jen o omezování svobod. K tomu je čas strachu nejlepší. Zakazovat je lákavé, lehčí než vychovávat,“ napsala Kocumová.

Sportovce odrazují od návštěvy už od začátku epidemie i provozovatelé Singltreku pod Smrkem. A to i přesto, že nepatří mezi 30 míst, které kraj vybral a omezil zákazy.

„Dosavadní přístup neměníme a stále říkáme lidem, aby k nám nejezdili. Zároveň ale říkáme, že stezky nejsou zavřené. Podle našeho názoru totiž singltrek není sportoviště, ale stezka v lese. Děláme to z principu společenské zodpovědnosti. Ať si lidé užijou sportování v blízkosti svého domova,“ vysvětlil Tomáš Kvasnička za Singltrek pod Smrkem.

Starosta Chrastavy Michael Canov zareagoval na rozhodnutí vlády o otevření venkovních sportovišť opačně. Okamžitě vyhlásil, že až do odvolání budou veřejnosti denně zdarma přístupná hřiště chrastavské základní školy.

„Obě hřiště u sportovní haly a ve Školní ulici u kostela budou otevřená od 9 do 19 hodin za podmínky striktního dodržování podmínek stanovených vládou. To znamená pouze individuální sportování s dodržením odstupů na zmíněných hřištích tedy především využívání atletických drah. V případě nedodržování těchto pravidel bude hřiště opět uzavřeno,“ napsal Canov.

Díky rozhodnutí vlády se také otevřely venkovní sportovní plochy a sportoviště ve Sportparku u liberecké arény. „Nyní mohou zájemci k individuálnímu sportování využít náš atletický stadion, in-line dráhu i venkovní posilku. Samozřejmě musí mezi sebou dodržovat dostatečné vzdálenosti a všechna ostatní platná nařízení! To znamená nechodit ve skupinkách, jde o individuální sporty,“ poznamenal Marek Luft, koordinátor sportovních provozů ve SportParku v Liberci.