„Autor realisticky popisuje problémy dnešní doby a jasně deklaruje, že naše civilizace stojí před zánikem.“ Těmito slovy ještě před pár dny lákala Krajská vědecká knihovna na besedu se sociologem Petrem Hamplem nad jeho knihou Prolomení hradeb. Akce, která se měla konat ve středu večer, ale z programu knihovny v úterý zmizela.

Zrušila ji ředitelka Blanka Konvalinková. „Nepřátelské názory nejsou v souladu s posláním knihovny. Držíme se zásady, že zde mohou probíhat pouze politické dialogy a diskuse více lidí, ne monology,“ vysvětlila.

Petr Hampl je kontroverzní postavou, byl místopředsedou neúspěšného politického hnutí Blok proti islámu a na protiislámských demonstracích proti tomuto náboženství aktivně brojil. I to byl jeden z důvodů, proč knihovna k zákazu přistoupila. „Lidé se nás opakovaně ptali, zda opravdu poskytneme prostor akci, která prezentuje xenofobní názory,“ doplnila Konvalinková.

„JE TO SKANDÁLNÍ“

Zrušení besedy však vyvolalo emoce, ředitelka nyní čelí nenávistným e-mailům, diskuse se rozběhla také na sociálních sítích. „To, co soudružka ředitelka předvedla, je obyčejná cenzura a je úplně jedno, jak to nazve. Tohle je na rezignaci,“ napsal například Ladislav Šrámek.

Za cenzuru označil zrušení akce i sám Petr Hampl. „Je to skandální, knihovna je placená z peněz daňových poplatníků, paní ředitelka knihu evidentně vůbec nečetla, té knize není co vytknout,“ řekl Hampl Deníku. Knihu podle něj napsal kultivovaně a používal mírnější jazyk než ve svých statusech na Facebooku.

Knihovnu zřizuje Liberecký kraj. Hejtman Martin Půta se za ředitelku postavil. „Krajské knihovně se také říká Stavba smíření, byla postavena jako výraz vzájemného porozumění a tolerance. Svoboda slova nemůže fungovat bez respektu k odlišným názorům a respektování práv jejich nositelů,“ uvedl. Podobně jako on se vyjadřovali i další lidé, kteří na internetu vyjádřili ředitelce podporu.

Hampl svou besedu na poslední chvíli přesunul do nedalekého hotelu Liberec. Ve středu v pět hodin odpoledne na ni dorazilo zhruba 50 lidí. Žádné kontroverze se nekonaly. Petr Hampl hovořil především o rozdělení společnosti, hrozbě ztráty evropské civilizace či nedostatku vlastenectví. „Západní svět potřebuje změnu, Evropa je postupně obsazována, přišla už o některá území, například Londýn a okolí už není evropskou zemí,“ pronesl Hampl.

Následovala živá diskuse mezi Hamplovými sympatizanty. „Sedím celý den v uzavřených skupinách na Facebooku a snažím se šířit pravdu. Jaký to má ale smysl, když 80 procent lidí ty informace neposlouchá?“ tázala se slovensky hovořící žena, která se podle svých slov nedávno přestěhovala ze Švédska. Také do hotelu Liberec přicházely podle některých zaměstnanců během dne kritické názory na umožnění akce. Důvod ke zrušení ale neshledali.