Masaharu Takasaki přijel do Liberce u příležitosti 20 let oslav Fakulty umění a architektury TUL. V Liberci přednášel a zahájil vlastní výstavu, která je k vidění až do 27. března v předsálí auly budovy G.

O čem byla vaše liberecká přednáška?

Vzhledem k tomu, že většina posluchačů byli studenti, mluvil jsem k nim o přístupu k architektuře a tom, jak k ní přistupuji já.

Jaký je váš přístup k architektuře. O svých projektech mluvíte jako o enviromentálních bytostech, co to znamená?

Považuji architekturu za něco, co překračuje klasické schéma architekt a klient. Je důležité brát v potaz nejen požadavky klienta, ale také místo na kterém má stavba vzniknout. To znamená, aby byla v souladu s prostorem, prostředím, s kulturou, se ze mí, ve které stavba vzniká.

Setkal jste se někdy za svou profesionální kariéru s českou architekturou?

Znám ji převážně z knížek. Tvorbu Antonína Raymonda z ČVUT znám, protože působil v Japonsku. Líbí se mi a překvapilo mě, že v Čechách lze nalézt architekturu od románského stylu až po kubismus. Myslím si, že je to jediné místo na světě, kde stojí tak rozdílené stavby vedle sebe.

Stihl jste už navštívit dominantu Liberce Ještěd?

Viděl jsem ho akorát na fotce, ale rozhodně se ho chystám navštívit osobně.

Jak jste se dostal k projektu, který vznikal nedaleko Fukushimy, kde došlo k nehodě jaderné elektrárny?

Konkrétně se jedná o místo, které se jmenuje Minamisoma. Je to oblast, kam nejezdí dobrovolníci a ani média se o ni příliš nezajímají. Když jsem viděl, jak tam lidé přežívají v tělocvičnách, tak jsem se rozhodl, že jim pomohu. Odjel jsem tam, sžíval se s nimi, pomáhal jsem uklízet a přemýšlel o tom, jak vlastně vypadá typické japonské bydlení a jak konkrétně bych mohl v jeho znovuvybudování pomoci.

Vycházíte při projektování nejdříve z požadavků klienta nebo vlastního nápadu a inspirace?

Vždy se nejprve zamyslím nad tím, co to vlastně znamená bydlet. Přistupuji k tomu z filosofického hlediska. Běžná architektura se zabývá především funkcí, to znamená klade důraz na efektivitu, existuje racionální plán a jsou řešena různá technická hlediska. Mě osobně ale zajímá komunikace objektů a vlastního niterného světa člověka.

Vaše návrhy působí dost netypicky, někdo by mohl říct šíleně. Setkal jste se někdy s tím, že by váš nápad nešel zrealizovat?

Hodně mých projektů není zrealizováno. Je to dáno rozdílným žebříčkem hodnot. Stává se ale, že po několika letech klienti přijdou s tím, že situaci přehodnotili a chtěli by projekt zrealizovat.

Vaše tvorba neodpovídá středoevropské idee o japonské architektuře a designu, který je spojen s minimalismem. Je to výhoda?

Rozhodně se odlišuji od hlavního proudu japonské architektury, ale základní myšlenka zůstává stejná, tradiční a klasická. Mám v sobě jednoduchost, ale mám jiný výraz než ostatní. Vždy když představuji nový návrh, lidé se mě ptají: Co to je? Je to umění? Architektura? Odtud se pak v dialogu posouváme dál.

Pracujete i mimo Japonsko?

Studoval jsem sice v Japonsku, ale působil v Rakousku, Anglii a Německu.

Existují v Japonsku nějaké překážky, které musí architekt zvažovat při projektování?

Určitě, v Japonsku jsou častá zemětřesení, takže se to musí při každém návrhu zohledňovat a vycházet z požadavků stavebního zákona. Musíme splňovat přísně parametry odolnosti vůči zemětřesení, po události ve Fukushimě se tento zákon ještě zpřísnil. Když se rozhlédnu okolo a vidím tady všechny ty betonové stavby, nechci ani přemýšlet o tom, co by se stalo, kdyby bylo v České republice zemětřesení.

MASAHARU TAKASAKI je významný japonský architekt, profesor na Kyoto Univerzity of Art and Design a čestný člen Royal Institute of British Architects. Patří k nejoriginálnějším japonským architektům a je autorem řady velmi neobvyklých staveb napříč Japonskem. Jeho práce nemá srovnání v tak široce různorodém poli, jakým je japonská architektura, ani v současné světové architektuře. Takasakiho návrhy kombinují organické a mytologické prvky. On sám popisuje svou architekturu jako „enviromentální bytost", která je tvořena soustředěním vnitřního lidského vědomí a přírodní energie a propojuje lidství s kosmem. Více se o jeho díle dozvíte na: (http://www.takasaki-architects.co.jp/).